Rok 1945 na ziemi wąbrzeskiej oraz rzemieślnicze tradycje to tematy wybierane na konkursie literackim „Wąbrzeźno – moje miejsce na ziemi”. Jego laureatów oraz zwycięzców konkursu krasomówczego poznaliśmy 12 czerwca.
Konkurs literacki
W jubileuszowej – XV edycji Powiatowego Konkursu Literackiego z cyklu „WĄBRZEŹNO- MOJE MIEJSCE NA ZIEMI” były do wybory trzy tematy:
„Rok 1945 na ziemi wąbrzeskiej” (wspomnienia, wywiady, spisane relacje bliskich); „Rzemieślnicze tradycje ziemi wąbrzeskiej” (prezentacja sylwetek rzemieślników, ich warsztatów, obraz pracy i tradycji, również na podstawie wywiadów, rozmów z potomkami itp.);
„Wąbrzeźnianie w 63. Toruńskim Pułku Piechoty”.
Na pierwszy temat wpłynęło 10 prac, na drugi 6, natomiast na trzeci nikt się nie zdecydował (podobno brak było informacji do przekazania w rodzinach tych żołnierzy). Dostarczone prace były bardzo profesjonalne i wartościowe pod względem przydatności do bibliotecznych regionaliów.
NAGRODĘ SPECJALNĄ otrzymała pani IRENA SZYMION, która jako jedyna osoba dorosła wzięła udział w naszym konkursie. Nakreśliła sylwetką pani Fiałkowskiej z Pólka, która robiła na drutach skarpetki i obdarowywała nimi wiele rodzin, ale tez i instytucji, domów dziecka, itp. Opisała bardzo szczegółowo pracę „prządki”- rzemiosła, które już zaginęło, ale wraca moda na dziane ręcznie skarpety i nie potrzeba jechać na Podhale, ponieważ pani Janina w naszym powiecie w dalszym ciągu wykona takie skarpety.
NAGRODĄ GRAND PRIX został uhonorowany wśród młodzieży uczeń wąbrzeskiego liceum – MACIEJ SACHA. Napisał on dwie prace na dwa tematy. W pracy o rzemieślnikach zaprezentował konkretne postaci: kowala, kołodzieja, strzecharza (dekarz), bednarza, rymarza, a nawet zduna z Wąbrzeźna. Zamieścił pełne i dokładne opisy, zdjęcia, a co najważniejsze autor jest kolekcjonerem narzędzi czy przedmiotów wykonanych przez tych rzemieślników. Uczeń pisał prace pod kierunkiem p. Aleksandra Czarneckiego.
POZOSTAŁE NAGRODY:
NAGRODY BURMISTRZA:
- MARTA BĘDZIECHOWSKA (z Gimnazjum w Wąbrzeźnie) za bardzo oryginalną pracę, 1945 rok w Wąbrzeźnie, widziany oczyma ośmioletniego wówczas chłopca, jej dziadka – Witalisa Szlachcikowskiego;
- ANGELIKA DRAB (z ZS we Wroniu) przedstawiła szewca wąbrzeskiego, który pracował prawie do 100 lat;
- MAREK ANGOWSKI (z ZSZ w Wąbrzeźnie);
- ANNA LASKOWSKA (z Gimnazjum w Wąbrzeźnie).
NAGRODY STAROSTY:
- ALICJA NOWOCIEŃ (z SP w Jarantowicach), piękna praca o 1945 roku we wspomnieniach mieszkańców;
- JAKUB SKIBA (z ZSO w Wąbrzeźnie);
- BARBARA OSIŃSKA (z ZSO w Wąbrzeźnie), zainspirowana postacią szewca Kamińskiego napisała pracę w formie bloga, przekazując codzienne informacje o prowadzeniu szewstwa współcześnie. Bardzo oryginalna praca konkursowa;
- NATALIA KARCZEWSKA (z ZS we Wroniu), napisała o swojej babci, która ręcznie oprawia książki, czyli o introligatorze – ginącym zawodzie.
NAGRODĘ BIBLIOTEKI otrzymała DARIA SZCZEPAŃSKA z Gimnazjum w Wąbrzeźnie za pracę – Rok 1945 w Wąbrzeźnie w opowiadaniach prababci.
WYRÓŻNIENIA:
Karolina Pociejkowicz (z ZSO w Wąbrzeźnie), Aleksandra Żabicka (Gimnazjum w Nowej Wsi królewskiej), Aleksandra Robaczewska (z Gimnazjum
w Wąbrzeźnie) i Karolina Zieniewicz (z Gimnazjum w Wąbrzeźnie).
Konkurs krasomówczy
Podczas wręczania nagród dla laureatów konkursu literackiego, wysłuchaliśmy z wielką przyjemnością sześciu uczestników Powiatowego Konkursu Krasomówczego „OPOWIADACZE LOKALNYCH HISTORII”.
Krasomówcy zaprezentowali wysoki poziom oraz oryginalne teksty .
Oceniało jury w składzie:
Aleksandra Bacińska – poetka bardzo znana, autorka tekstów piosenek. Wąbrzeźnianka promująca i kochająca swoje miasto.
Paweł Becker – historyk, regionalista (kiedyś brał udział w tych konkursach).
Lidia Jabłońska – nauczyciel bibliotekarz z SP nr 2 w Wąbrzeźnie, kultywująca regionalia.
NAGRODA GRAND PRIX przyznana została DARII HEBERLEJN z ZS we Wroniu, która przedstawiła legendę „Zaklęta panna” według własnej adaptacji. Było to wystąpienie bardzo oryginalne i barwnie zaprezentowane.
NAGRODA SPECJALNA dla ALICJI GOŁASZEWSKIEJ z Gimnazjum w Ryńsku, która opowiedziała o „Historii wąbrzeskiego harcerstwa”, co było zarazem ciekawą promocją tej organizacji.
NAGRODA BURMISTRZA dla MARKA ANGOWSKIEGO z ZSZ w Wąbrzeźnie, który zaprezentował sylwetkę pana Jana Sobolewskiego.
NAGRODA STAROSTY powędrowała do MARTY MIKOŁAJCZAK z ZS we Wroniu za opowieść „Pan Antoni” (wg tekstu Macieja Nadolskiego, byłego wąbrzeźnianina). Pan Antoni to postać sprzed lat, o której warto pamiętać i wspominać.
WYRÓŻNIENIA otrzymali:
Aleksandra Cegielska z Gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej oraz Alicja Nowocień ze SP w Jarantowicach, która zaprezentowała „Alfabet ludzi zasłużonych dla Ziemi Wąbrzeskiej”.
Dziękujemy bardzo nauczycielom za współpracę w propagowaniu Konkursu oraz zaangażowanie się w przygotowaniu uczniów – uczestników.
Wręczyliśmy serdeczne podziękowania za 15-letnią i też krótszą współpracę dla nauczycieli i bibliotekarzy, np. panu Aleksandrowi Czarneckiemu, pani Elżbiecie Cieślak-Warteckiej, pani Bożenie Betcher i wielu innym ze szkół Wąbrzeźna i powiatu.
Nagrody wręczali: Wojciech Bereza – zastępca burmistrza Wąbrzeźna, Bożena Szpryniecka – wicestarosta powiatu wąbrzeskiego oraz panie radne Rady Miasta Wąbrzeźno – Maja Zielińska i Bogumiła Jabłońska.
W sumie, ze wszystkich piętnastu edycji konkursu, posiadamy w zbiorach regionalnych 317 opracowań. Poczynimy starania, aby wydać publikację z najlepszymi opracowaniami. Do tej pory już bardzo wiele prac konkursowych było wykorzystanych przez czytelników, jako profesjonalne źródła informacji lokalnej.
MiPBP