9 lutego pracownicy MiPBP i Wąbrzeskich Zakładów Graficznych zaprosili nas na niezwykłe spotkanie. Jego bohaterem był pan Jan Sobolewski.
Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. (Antoine de Saint-Exupery)
Jan Sobolewski dołączył do grona lokalnych autorów. Na spotkaniu zaprezentował swoją książkę pt. „Zawiłe drogi życiowe”. Choć wspomnienia zakończył na roku 1979, w momencie całkowitego przejścia na emeryturę, wciąż aktywnie uczestniczył w życiu społecznym – spotykał się z młodzieżą szkolną, gromadził relacje z przeżyć wojennych partyzantów, żołnierzy różnych frontów, brał udział w spotkaniach wąbrzeskiego grona pedagogicznego. Były dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych wciąż związany jest z zawodem nauczyciela, który w jego wypadku można z pewnością nazwać powołaniem (od 1936r. jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego).
Pan Jan swoje wspomnienia spisywał przez wiele lat, z taką precyzją i dokładnością, jakiej chyba mógłby pozazdrościć mu niejeden dokumentalista, a wszystko to zostało poparte oryginalnymi dokumentami i zdjęciami. To niesamowite, spojrzeć na wielką historię Polski i Europy oczami kogoś stąd, kogo znamy i uznajemy za autorytet. Bo ktoś, kto osobiście poznał autora tej książki, na pewno pozostanie pod wrażeniem jego osobowości – niezwykłej kultury, inteligencji i tego czegoś, co zwykle nazywamy kindersztubą. Z takimi ludźmi chce się przebywać, rozmawiać i stawiać sobie i innym za wzór – obywatela, pedagoga, ojca, człowieka zwyczajnego, a jednak niezwykłego.
W przepełnionej sali spotkało się mnóstwo ludzi – władze miasta i powiatu, rodzina, przyjaciele, znajomi, dawni współpracownicy, uczniowie i harcerze. Były kwiaty, życzenia, gratulacje. Nie obeszło się bez wspomnień i wzruszeń, a ponieważ pan Jan kończy w tym roku 100 lat (!), w piosence życzono mu ich co najmniej dwieście.
Później była oczywiście kolejka po autografy w jeszcze „ciepłej” książce, a my mamy nadzieję, że Państwo również, czytając wspomnienia Jana Sobolewskiego, poczują choć część pozytywnej aury ich autora.
Wydawcą wspomnień były, jak zwykle, Wąbrzeskie Zakłady Graficzne, natomiast biblioteka zajęła się jej kompletnym przygotowaniem do druku, począwszy od przepisania rękopisu, a skończywszy na graficznym zaplanowaniu wydawnictwa.
Książka jest już dostępna w sprzedaży i do wypożyczenia w wąbrzeskiej bibliotece przy ul. Wolności 38. Można ją również zakupić w Miejskim Punkcie Informacji. Zapraszamy.
MiPBP
Relacja MTK ze spotkania TUTAJ