W Wąbrzeźnie celnicy ujawnili i zajęli kilkanaście automatów do gier oraz wszczęli kilka postępowań karnych skarbowych.
Z pisma Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier wynika, że w Wąbrzeźnie – na wniosek burmistrza z 1 października 2014 roku – funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili działania kontrolne. Ich efektem jest kilkanaście ujawnionych i zajętych nielegalnych automatów oraz kilka wszczętych postępowań karnych skarbowych. Celnicy zaplanowali dalsze kontrole i czynności, które doprowadzą do trwałej likwidacji miejsc nielegalnego urządzania gier.
Pismo z Departamentu TUTAJ.
Na temat problemu, jakie Wąbrzeźno ma z nielegalnymi automatami do gry opublikowany został na naszej stronie materiał pt. Strefa hazardu. (Tam też w załączniku podana jest treść wniosku burmistrza skierowana do szefa Służby Celnej.) Do treści poruszanej w tym materiale odniósł się rzecznik Mariusz Ziarnowski – rzecznik prasowy Izby Celnej w Toruniu. Pisze:
W okresie od początku 2014 r. do grudnia br. funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Służby Celnej dokonali w Wąbrzeźnie 6 kontroli w zakresie urządzania gier i zajęli łącznie 18 nielegalnych automatów do gier oraz wszczęli 6 postępowań karnych skarbowych. O intensyfikacji działań kontrolnych kujawsko-pomorskiej Służby Celnej w obszarze walki z nielegalnym hazardem świadczą również rosnące z miesiąca na miesiąc wyniki zatrzymywanych nielegalnych automatów do gier w naszym województwie. W lipcu br. było ich 62, we wrześniu br. 106, w październiku br. już 201. W okresie od lipca do końca listopada br. celnicy zatrzymali łącznie 560 nielegalnych automatów. Świadczy to o rosnącej skali procederu, ale również o zwiększonej skuteczności działań naszej formacji. Służba Celna zdaje sobie sprawę, że koszty społeczne i ekonomiczne uzależnienia od hazardu ponoszą nie tylko rodziny hazardzistów czy ich pracodawcy, ale całe społeczeństwo.
Dostrzegając problem oraz widząc potrzebę przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu, Służba Celna koncentruje się przede wszystkim na zwalczaniu tych nielegalnych gier, które najbardziej uzależniają oraz chroni najsłabszych (dzieci i młodzież) przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nielegalny hazard. Gry na automatach oraz on-line bardzo silnie uzależniają i porównywane są do najcięższych uzależnień, a także nazywane są kokainą hazardu. Służba Celna prowadzi również działania profilaktyczne. Dlatego też rozpoczęła wspólną z Ordynariatem Polowym, w strukturach którego znajduje się Duszpasterstwo Służby Celnej, kampanię „Nie daj się uzależnić od hazardu”. W ramach kampanii Służba Celna i jej Duszpasterstwo roześle do wszystkich parafii specjalny komunikat Delegata Episkopatu ds. Duszpasterstwa Służby Celnej oraz plakat ostrzegający przed uzależnieniem od hazardu. Służba Celna przygotowuje także stronę internetową „Stop nielegalnemu hazardowi”, gdzie będzie można znaleźć wszelkie informacje na temat nielegalnego hazardu.
W 2009 r. (przed uchwaleniem ustawy o grach hazardowych) na naszych ulicach funkcjonowało 50 tys. automatów do gry. Dziś jest ich ok. 20 tys. To o 60% mniej. Ok. 1/3 z tych automatów działa na podstawie jeszcze obowiązujących pozwoleń. Ostatnie pozwolenia wygasną z końcem 2015 r. Służba Celna z determinacją eliminuje nielegalne automaty z rynku. W magazynach jest ich już ok. 20 tys.
W roku 2013 Służba Celna zatrzymała prawie 6 tys. automatów, na których były urządzane nielegalne gry hazardowe, a w roku bieżącym (2014 – przypis red.) już ok. 10 tys.
W przypadku gier hazardowych w Internecie, Służba Celna przede wszystkim przestrzega przed ryzykiem z tym związanym oraz prowadzi postępowania wobec podmiotów pośredniczących w organizacji takich gier. Służba Celna zidentyfikowała ponad 1000 domen, na których były oferowane gry internetowe z naruszeniem prawa. W 230 przypadkach hostingodawcy już usunęli z nich niedozwolone treści lub uniemożliwili dostęp do zagranicznych serwisów hazardowych.