Ruszyły zapisy do kolejnej edycji Listów dla Ziemi, realizowanych przez Fundację Ekologiczną Arka. W dwóch dotychczasowych edycjach akcji wzięło udział prawie 700 samorządów i ponad 800 tysięcy uczniów.
III edycja Listów dla Ziemi
Listy dla Ziemi 2015 startują. Gminy, które chciałyby przyłączyć się do ogólnopolskich działań ekologicznych, mogą to zrobić, wypełniając formularz dostępny na oficjalnej stronie akcji listydlaziemi.pl (zakładka Do pobrania).
Sukces akcji
W grudniu dobiega końca druga edycja Listów dla Ziemi. W ciągu dwóch lat w ramach akcji udało się zdziałać naprawdę wiele. Przede wszystkim nagłaśniano ważne ekologiczne kwestie: w 2013 roku zachęcano do segregowania odpadów i edukowano w temacie recyklingu, a w roku 2014 mówiono o paleniu śmieci w piecach domowych i wpływie tego procederu na zdrowie ludzi oraz środowisko. Organizowane były eventy w największych miastach w Polsce, a placówki z gmin, które włączyły się do akcji, realizowały szereg ekologicznych działań. W mediach pojawiły się setki informacji. Uczniowie z całego kraju pisali listy dla Ziemi, w których podejmowali problemy mające wpływ na naszą planetę.
W dwóch edycjach akcji wzięło udział:
- 670 samorządów
- 7 000 placówek oświatowych
- 800 tysięcy dzieci i młodzieży.
Dodatkowe działania
W ramach Listów dla Ziemi zrealizowano również trzy dodatkowe projekty: Dzień Czystego Powietrza, Ośmiokąt Edukacyjny i Ekologiczną Sztafetę Rowerową. Dzień Czystego Powietrza nagłaśnia problem palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Celem Ośmiokąta jest edukacja ekologiczna w ciekawej formie. Nazwa projektu wzięła się od przestrzennej instalacji o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której zamontowanych zostało 8 posterów edukacyjnych. W ramach projektu Ekologiczna Sztafeta Rowerowa członkowie Fundacji wraz z przyjaciółmi od 8 do 23 na rowerach przemierzyli trasę od morza do źródeł Wisły, promując jazdę na dwóch kółkach i ograniczając emisję CO2.
– Sukces akcji nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie i aktywność gmin, placówek oświatowych, nauczycieli i uczniów. Bardzo im za to dziękujemy. I mamy nadzieję, że Listy dla Ziemi 2015 okażą się jeszcze większym wydarzeniem – podsumowuje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.
Kampanię „Listy dla Ziemi – czyste powietrze, zdrowy człowiek” dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Realizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska.