Koło wędkarskie „Wędkarz” w Wąbrzeźnie skończyło 50 lat. Obecnie skupia 312 wędkarzy z miasta i powiatu. Ci najbardziej zasłużeni otrzymali medale i odznaczenia.
Wędkarze uczcili jubileusz w piątek w Restauracji Zamkowa w Wąbrzeźnie. Podczas uroczystości podsumowano pół wieku działalności koła. Okolicznościowy referat odczytał prezes „Wędkarza” – Zbigniew Pawlicki. Uzupełnieniem referatu była wystawa na której pokazano kroniki, dyplomy, artykuły prasowe, puchary i inne pamiątki związane z 50-letnią historią koła.
Jubileusz był dobrą okazją do wręczenia wędkarskich medali i odznaczeń. Wyróżniono nie tylko zasłużone osoby, ale także całe koło – „Wędkarzowi” przyznano odznakę „Za zasługi dla PZW”.
Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali od koła pamiątkowe medale.
Wbrew pozorom wędkarstwo nie polega tylko na relaksowaniu się z wędką nad jeziorem.
– To nie jest tylko rekreacja, ale też praca. Zajmujemy się m.in. utrzymaniem w czystości brzegów jezior, zarybianiem, walką z kłusownikami – mówi Zbigniew Pawlicki. – Często zdarza się, że złowionej rybie dajemy „buźkę” i wpuszczamy z powrotem do jeziora.
Na uroczystości obecny był jeden z założycieli koła, jego najstarszy członek 93-letni Władysław Ślawski. Mimo wieku umysł pana Władysława jest w doskonałej formie. Mówi, że zawdzięcza to właśnie wędkarstwu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu ukochanej przyrody.
– Bardzo przyjemnie wspominam początki. Mając własne koło mogliśmy korzystać z autobusu, który woził nas na łowiska. Byliśmy pasjonatami wędkarstwa i przyrody. To było nasze hobby. Jeździliśmy na łowiska indywidualnie i zbiorowo. W tym czasie było o wiele więcej ryb niż dzisiaj. Teraz okazy są mniejsze – opowiada z sentymentem pan Władysław.
Trochę historii…
Historia „Wędkarza” zaczęła się 50 lat temu przy Zakładzie Tworzyw Sztucznych (dzisiaj koło działa przy spółce „Ergis”S.A.). W latach 70. koło posiadało ponad 20 łodzi stacjonujących na kilku okolicznych jeziorach. Większość z nich została wykonana przez członków koła w ramach czynów społecznych. Społecznie wędkarze zajmowali się też konserwacją sprzętu pływającego, sprzątaniem brzegów jeziora czy wycinką trzciny. Swój wkład mieli też w budowę stanicy wędkarskiej, którą oddano do użytku w 1987 r.
W 2005 r. koło przyjęło nazwę „Wędkarz”. Pięć lat później pomiędzy okręgiem PZW w Toruniu a federacją kół PZW, w skład której wchodzi też koło „Wędkarz” zostało zawarte porozumienie w sprawie przekazania jezior Zamkowego, Frydek, Wieldządz i Płużnica pod opiekę federacji.
Koło co roku organizuje towarzyskie zawody spinningowe pod nazwą „Wędkuj z Wędkarzem” na Jeziorze Zamkowym oraz wyjazdy nad Jezioro Sosno lub Szańce kończące sezon połowów. Członkowie koła biorą też udział w imprezach organizowanych przez koło miejskie, corocznych zawodach o puchar starosty oraz burmistrza. Są także zrzeszeni w klubach sportowych przy okręgu PZW.
W tym roku koło objęło patronat nad szkolnym kołem ekologiczno-wędkarskim przy Zespole Szkół w Zieleniu. „Wędkarz” sfinansował składki członkowskie i zezwolenia wędkarskie dla członków szkolnego koła.
W 2013 r. „Wędkarz” połączył się z kołem PZW przy Wąbrzeskich Zakładach Graficznych. W kole zrzeszonych jest 312 wędkarzy z miasta i powiatu.
Medale Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego otrzymali:
Krzysztof Maćkiewicz
Leszek Kawski
Władysław Łukasik
Odznaczenia:
Wiesław Trendewicz
Robert Tomaszewski
Medale Polskiego Związku Wędkarskiego „Za zasługi dla rozwoju wędkarstwa”:
Zbigniew Pawlicki
Wiesław Wollenberg
Leszek Dembek
Piotr Dybka
Stanisław Głowacki
Paterę „Za długoletnią działalność we władzach koła PZW” otrzymali:
Jerzy Fiałkowski
Zygfryd Morański
Medale szklane:
Dionizy Ziemiecki, Mirosław Purzycki, Krystyna Pawlicka, Janusz Zemke, Ryszard Bober, Krzysztof Maćkiewicz, Leszek Kawski, Władysław Łukasik, Marcin Zaleśkiewicz, Grażyna Dejewska, Arkadiusz Mierzejewski, Andrzej Duńczyk, Leszek Dembek
Źródło: CWA, P. Grochowalska