Dzisiaj weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Dla nas jest wielką szansą na powrót Sądu Rejonowego.
1 stycznia 2013 r. miejsce naszego Sądu Rejonowego zajęły cztery wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Chełmnie z siedzibą w Wąbrzeźnie: VI Zamiejscowy Wydział Cywilny, VII Zamiejscowy Wydział Karny, VIII Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich, IX Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych. Zmiana ta była wynikiem wprowadzenia reformy Gowina. Reorganizacja dotknęła w sumie 79 sądów rejonowych w całej Polsce.
Przeciwko niej wystąpiły wszystkie samorządy, w których zlikwidowano sądy. Walka, w tym również i naszego samorządu, nie zakończyła się po przeprowadzeniu reformy. Efektem wielomiesięcznych starań, protestów, stanowisk i petycji jest nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, podpisana 14 marca 2014 r., która dzisiaj – 15 lipca 2014 r. wchodzi w życie.
Znowelizowana ustawa zawiera nowe kryteria tworzenia i znoszenia sądów rejonowych. Na ich podstawie, sądy wrócą tam, gdzie liczba mieszkańców zamieszkujących obszar gminy lub kilku gmin wynosi co najmniej 50.000 oraz do sądu wpływa co najmniej 5 tysięcy spraw. Ustawa przewiduje jeszcze kryterium fakultatywne – tj. możliwość utworzenia sądu na terenie, gdzie zamieszkuje poniżej 50 tys. osób, ale do sądu trafia w ciągu roku co najmniej 5 tys. spraw. To właśnie kryterium daje możliwość powrotu do naszego miasta Sądu Rejonowego. O tym jednak ostatecznie zdecyduje minister sprawiedliwości.
Na decyzję ministra sprawiedliwości możemy czekać do 6 miesięcy, bo tyle ma czasu na wydanie aktów wykonawczych. Ale już dzisiaj możemy powiedzieć, że w piśmie z Ministerstwa Sprawiedliwości, które było odpowiedzią na stanowisko burmistrza Leszka Kawskiego w sprawie przywrócenia Sądu w Wąbrzeźnie, jest napisane: „(…) zniesiony z dniem 1 stycznia 2013 r. Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie spełnia fakultatywne kryterium tworzenia sądów rejonowych (wpływ co najmniej 5.000 spraw w 2012 r.)”.
Dzięki znowelizowanej ustawie, 1 stycznia 2015 r. z 79 zlikwidowanych sądów obligatoryjnie wróci 41, a fakultatywnie prawdopodobnie 17.