„Pociąg akademii malucha” 10 czerwca dotarł do stacji końcowej. Jego młodzi pasażerowie w czasie podróży poznali wiele ciekawych postaci i przeżyli z nimi sporo przygód.
Biblioteczna Akademia Malucha ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Do udziału w niej MiPBP w Wąbrzeźnie zaprosiła dzieci pięcio i –sześcioletnie. Przez kilka miesięcy dzieci wraz z nauczycielami ze szkół i Przedszkola Bajka przychodziły na cykliczne spotkania do Filii dla Dzieci. Na każdym z nich poznawały nowego znajomego i wspólnie z nim przeżywały jego przygody. W ten sposób poznały m.in.: „Cudaczka – Wyśmiewaczka”, „Misia Uszatka”, „Znajomych z zerówki” oraz Stasia i jego mamę, z którymi słuchały dobranocek. – Poznając kolejne przygody bohaterów – mówi bibliotekarka Dorota Sionkowska – maluchy przekonały się, że trzeba i warto być dobrym, cierpliwym, tolerancyjnym, a także pomagać innym i opiekować się słabszymi. Książki nie tylko uczą, ale również bawią i wychowują, co poprzez Biblioteczną Akademię Malucha starałyśmy się pokazać dzieciom i im rodzicom.
Projektem tym objęte były również grupy przedszkolne „Kotki” i „Biedronki”, które bibliotekarka odwiedzała w przedszkolu. Czytając im pouczające bajeczki, wskazywała prawidłowe zachowania czy sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Ostatnie spotkanie odbyło się 10 czerwca. Na podsumowanie całego cyklu bibliotekarki zaprosiły dzieci – nie tylko z Bibliotecznej Akademii Malucha – do udziału w konkursie. Zgłosiło się dziesięć, trzyosobowych drużyn. Aby pomyślnie przebrnąć przez wszystkie konkurencje, musiały znać treść książeczek: „Cudaczek Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej i „Znajomi z zerówki” Małgorzaty Musierowicz” oraz przygotować wiersz lub piosenkę o dobrym zachowaniu. Dzieci zachwyciły swoją wiedzą i talentem całe jury.
Była też niespodzianka. Przygotowali ją dla dzieci uczniowie z wąbrzeskiego Gimnazjum nr 1. Wystąpili dla nich z inscenizacją utworów M. Strzałkowskiej „O dobrym zachowaniu”. Występ wszystkim się podobał, a piękny, duży kwiat, na którego płatkach wypisane były najważniejsze wartości w życiu, wręcz zachwycił maluchów.
1.miejsce w konkursie zdobyły Pszczółki” (Igor Gwiżdż, Michał Jaworski, Szymon Ulaszewski) z Miejskiego Przedszkola Bajka. Na 2.miejscu uplasowały się drużyny: „Misie” (Jakub Wzorek, Kornelia Granda, Zuzanna Naser) z Miejskiego Przedszkola Bajka, 0 „A” (Patrycja Stefan, Kornelia Kolczyńska, Amelia Marszałkowska) ze Szkoły Podstawowej nr 3, 0 „B” (Oliwia Makowska, Martyna Owczarzak, Natalia Kochańska) ze Szkoły Podstawowej nr 2. Trzecie miejsce zajęły: „Zajączki” (Wiktoria Masłowska, Nikola Bytniewska, Wiktoria Wiśniewska) z Miejskiego Przedszkola Bajka, „Wiewiórki” (Wiktoria Świś, Filip Dąbkowski Kajetan Dąbrowski) z Miejskiego Przedszkola Bajka, 0 „B” (Oliwia Kultys, Aleksandra Wiśniewska, Bartosz Wołk-Wołkow) ze Szkoły Podstawowej nr 3, 0 „D” (Maja Stenzel, Nicola Kochańska, Alicja Michaliszyn ze Szkoły Podstawowej nr 3.
– Wszystkie dzieci, biorące udział w konkursie – mówi Dorota Sionkowska – otrzymały nagrody ufundowane przez Firmę „Reflex” z Wąbrzeźna oraz Hurtownię Książek „Edyp” z Ostrowa Mazowieckiego, za które bardzo dziękujemy. Serdeczne podziękowania składamy również dyrektor Gizeli Pijar oraz pracownikom Wąbrzeskiego Domu Kultury za pomoc w przygotowaniu i udostępnieniu sali. Serdeczne podziękowania kierujemy także do pań nauczycielek za całoroczną współpracę w naszej pięknej wspólnej akcji budowania przyjaźni dziecka z książką. Od września 2014r. rozpoczniemy nową edycję projektu „Biblioteczna Akademia Malucha”, do udziału w której już dzisiaj zapraszamy!