Wielu rodziców dzieci w wieku przedszkolnym już myśli o podjęciu przez dziecko nauki w klasie pierwszej lub rozważa możliwość powtórnego realizowania przez dziecko rocznego przygotowania przedszkolnego.
Przypominamy – Jeśli Twoje dziecko urodziło się:
– w 2007 roku – 1 września 2014 r. idzie do szkoły,
– 1.01. – 30.06.2008 – 1 września 2014 r. idzie do szkoły,
– 1.07. – 31.12.2008 – 1 września 2014 r. idzie do szkoły lub będzie objęte nadal obowiązkiem przedszkolnym zależnie od tego jaka będzie decyzja rodziców.
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna proponuje swoją pomoc w podjęciu tak ważnej dla dziecka, jak i całej jego rodziny decyzji. Na terenie poradni diagnozujemy dzieci pod kątem określenia możliwości do podjęcia nauki w klasie pierwszej czyli określamy poziom gotowości szkolnej – w miesiącach maj- sierpień. Wizyta w poradni nie tylko da odpowiedź na pytanie – czy dziecko osiągnęło dojrzałość szkolną, ale przede wszystkim wskaże mocne i słabe strony rozwoju, podpowie nad czym należy popracować.
Należy pamiętać, że gotowość do podjęcia nauki szkolnej to nie tylko opanowanie szeregu umiejętności przygotowujących do podjęcia nauki czytania, pisania i liczenia, ale całokształt rozwoju dziecka. Oceniając stopień przygotowania dziecka do nauki w klasie I należy wziąć pod uwagę: dojrzałość umysłową, emocjonalną, społeczną, fizyczną, wolicjonalną, dojrzałość do uczenia się czytania i pisania oraz matematyki.
Rodzice natomiast najczęściej skupiają się na umiejętnościach związanych z opanowaniem podstawowych technik szkolnych, czyli z czytaniem, pisaniem i liczeniem. Są to ważne umiejętności, ale nie tylko one decydują o sukcesie w szkole.
Psycholodzy oceniając gotowość do podjęcia przez dziecko roli ucznia dużą wagę przywiązują do sfery emocjonalnej, która wypływa na całokształt funkcjonowania szkolnego. Obserwując dziecko warto zwrócić uwagę czy wykazuje odpowiednie umiejętności społeczne, czy posiada umiejętność współdziałania w grupie, respektowania norm i zasad, kontroluje swoje emocje, jest wytrwałe, obowiązkowe, właściwie radzi sobie w sytuacjach trudnych.
Należy pamiętać, że nie wszystkie sześciolatki, a nawet siedmiolatki są w stanie osiągnąć dojrzałość szkolną. Jeśli wyniki badań wskazują na poważne trudności w którymś z obszarów gotowości szkolnej lub inne czynniki wpływające na wystąpienie trudności po podjęciu nauki w szkole wówczas wskazane jest odroczenie obowiązku szkolnego, czyli ponowne realizowanie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Do najczęściej występujących konsekwencji rozpoczęcie nauki bez osiągnięcia gotowości szkolnej należą: trudności w opanowaniu umiejętności szkolnych, kłopoty z utrzymaniem uwagi, brak umiejętności interpersonalnych i nieumiejętność współpracy w grupie, niska odporność na zadania trudne, zniesienie motywacji do podejmowania wysiłku intelektualnego.
Proponujemy rodzicom, którzy jeszcze mają wątpliwości konsultacje na terenie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wąbrzeźnie 16 maja 2014r. w godz. 8.00 do 11.00 . Wskazany jest wcześniejszy kontakt z Poradnią pod numerem telefonu 56-688-21-75 (spotkanie dla rodziców bez dzieci) w celu ustalenia konkretnej godziny spotkania.
Monika Stenzel – pedagog PP-P w Wąbrzeźnie