Do 10 lutego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski o dofinansowanie małych i średnich przedsiębiorstw, które są zainteresowane wprowadzeniem standardów społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach konkursu do podziału jest prawie 9 milionów złotych z funduszy szwajcarskich.
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), oznaczająca uwzględnienie przez biznes aspektów społecznych i środowiskowych w prowadzonej działalności, wśród polskich przedsiębiorców jest nadal stosunkowo nowym i mało znanym pojęciem. Ma to zmienić projekt „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu”, który Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje dzięki środkom finansowym Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W ramach tego projektu PARP ogłosiła drugi nabór wniosków o dofinansowanie, w którym mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o 100 tysięcy złotych dotacji przeznaczonej na opracowanie i wdrożenie strategii CSR.
O dotację w konkursie mogą starać się MŚP, które prowadzą działalność gospodarczą w Polsce od co najmniej 6 miesięcy, nie otrzymały dotychczas wsparcia w ramach analogicznego konkursu oraz są uprawnione do ubiegania się o pomoc de minimis.
Wsparcie można uzyskać na realizację projektów obejmujących opracowanie strategii CSR przedsiębiorstwa oraz jej wdrożenie w co najmniej jednym z następujących obszarów:
- środowisko naturalne – wprowadzanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną firmy, ograniczanie wytwarzania odpadów i negatywnego oddziaływania firmy na środowisko naturalne, tworzenie produktów ekologicznych, „ekomarketing”, czy wdrażanie systemów zarządzania środowiskowego,
- relacje z pracownikami – zwiększanie zaangażowania pracowników w zarządzanie firmą oraz poprawa relacji z pracownikami, dzięki zastosowaniu rozwiązań organizacyjnych i zarządczych będących odpowiedzią na ich potrzeby (np. poprawa komunikacji wewnętrznej, wprowadzanie elastycznych form zatrudnienia oraz pracy na odległość), wdrażanie standardów etycznych, czy antydyskryminacyjnych w przedsiębiorstwie,
- zaangażowanie społeczne – zaangażowanie firmy we współpracę z bezpośrednim otoczeniem, np. poprzez wdrożenie standardów raportowania działań z zakresu odpowiedzialności społecznej, zaangażowanie w partnerstwa lokalne, czy we współpracę z władzami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.
Przedmiotem projektu powinny być takie działania, które będą najlepiej odpowiadały profilowi przedsiębiorstwa i charakterystyce prowadzonej przez niego działalności, wpisując się w opracowaną w ramach projektu strategię CSR firmy. I tak, firma produkcyjna z branży chemicznej może być zainteresowana wprowadzeniem zmian ograniczających jej negatywne oddziaływanie na środowisko (a przy okazji zmniejszających zużycie energii), zaś firma doradcza – poprawą relacji z pracownikami, dzięki wprowadzeniu elastycznego czasu pracy.
W ramach konkursu mały i średni przedsiębiorca, który opracuje i złoży wniosek o dofinansowanie, może otrzymać do 100 tysięcy złotych dotacji, pokrywającej nie więcej niż 70% kosztów projektu. Środki te można przeznaczyć na poniesienie następujących kategorii wydatków:
- koszty usług doradczych – przede wszystkim związanych z opracowaniem i wdrożeniem strategii CSR przedsiębiorstwa; usługi te mogą być zakupione wyłącznie od doradców akredytowanych przez PARP na potrzeby konkursu,
- koszty audytów i badań dotyczących sposobu funkcjonowania firmy – np. przeprowadzenia audytu środowiskowego, badania relacji pracowniczych, czy badań w zakresie zużycia energii przez przedsiębiorstwo; w ramach tej kategorii sfinansowane mogą być również badania wysoce specjalistyczne, o ile jest to uzasadnione potrzebami projektu i strategią CSR przedsiębiorstwa,
- koszty uzyskania certyfikacji firmy, produktu czy usługi, o ile to działanie jest związane z realizacją strategii CSR przedsiębiorstwa,
- koszty działań informacyjnych i promocyjnych, ale wyłącznie ściśle związanych z wdrażaniem strategii CSR firmy oraz z informowaniem interesariuszy i otoczenia o jej wdrażaniu,
- koszty inwestycyjne, których poniesienie jest niezbędne do realizacji strategii CSR przedsiębiorstwa; katalog wydatków w ramach tej kategorii może być potencjalnie bardzo szeroki, zależąc przede wszystkim od specyfiki firmy oraz charakterystyki działań społecznie odpowiedzialnych realizowanych w projekcie (np. zakup czy wymiana sprzętu na bardziej energooszczędny, czy też wdrożenie systemu do elektronicznego obiegu dokumentów lub do zarządzania pracą osób zatrudnionych w systemie telepracy).
Koszty inwestycyjne mogą stanowić do 70% budżetu projektu realizowanego w obszarze środowisko naturalne i do 50% budżetu projektu dotyczącego pozostałych obszarów.
Z konkursu mogą skorzystać przede wszystkim te firmy, których działalność jest negatywnie postrzegana przez otoczenie i które chciałyby zainwestować w poprawę tego wizerunku. Dobry przykład mogą stanowić zarówno firmy produkcyjne, uciążliwe ze względu na hałas, wytwarzane odpady, czy wysokie zużycie energii, jak i np. przedsiębiorstwa zajmujące się windykacją należności. Na odpowiedzialność społeczną jest miejsce praktycznie w każdym biznesie a możliwość pozyskania dotacji na jej wdrożenie to bardzo dobry powód, aby zacząć inwestować w poprawę wizerunku firmy w otoczeniu.
Kamil Górecki
Ekspert ZPP
SMARTBOX
http://www.zpp.net.pl/ dla www.wabrzezno.com