7 listopada w Urzędzie Miasta odbyło się VI Forum Organizacji Pozarządowych.
Zaproszenie na Forum skierowaliśmy do wszystkich organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust 3. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przyjęło go 16 organizacji z Wąbrzeźna, reprezentowanych w sumie przez 17 osób. Głównym celem spotkania był projekt programu współpracy Gminy Miasto Wąbrzeźno z organizacjami pozarządowymi na 2014 rok.
Wszystkie organizacje, działające w Wąbrzeźnie oraz współpracujące z naszym samorządem, otrzymały go kilka dni przed debatą. Był zatem czas na zapoznanie się z jego treścią i przygotowanie propozycji czy uwag, które mogłyby uzupełnić bądź zmienić zapisy w projekcie współpracy. Nikt z obecnych nie wniósł do projektu współpracy żadnej propozycji zmiany. Jego treść została zaakceptowana i przyjęta przez wszystkich.
Ostateczną decyzję o przyjęciu programu poprzedziły prezentacja projektu oraz dyskusja. W czasie rozmowy przewodnicząca Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski – Marta Kowaliszyn wyraziła swoje zdanie na temat zadań priorytetowych wytypowanych do realizacji w 2014 roku. Stwierdziła, że nie znajduje wśród nich żadnego dostosowanego dla osób niepełnosprawnych. Z opinią tą nie zgodził się zastępca burmistrza Wojciech Bereza. – W projekcie programu nie ma podziału na mieszkańców niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Wszyscy są dla nas takimi samymi partnerami. Wszystkich traktujemy równo, pamiętając oczywiście o tym, że w wielu sferach życia niepełnosprawnym trzeba pomagać. Niepełnosprawni są takimi samymi mieszkańcami jak i pełnosprawni. Zaznaczam, każdy zapis w projekcie programu dotyczy każdego mieszkańca i każdej – bez wyjątku – organizacji w tym mieście. Maria Danes – przewodnicząca stowarzyszenia Amazonek pytała natomiast o małe granty. Konkretnie – na co i na jakich zasadach można się o nie ubiegać. Szczegółowo o tym uproszczonym trybie udzielania dotacji opowiedziała kierownik Wydziału Rozwoju Edyta Brzoskowska. Poruszono też temat terminów ogłaszania konkursów ofert. Zaproponowano, aby nabór do konkursów prowadzić w dwóch terminach. W pierwszej kolejności dla zadań, które NGO realizują przez cały rok, następnie dla projektów jednorazowych. Rozwiązanie to zostało uznane za słuszne. Pozwoli też na sprawniejsze rozliczanie się z otrzymywanych dotacji.
W 2013 roku współpracowaliśmy z 11 organizacjami pozarządowymi. Zgłosiły one 16 propozycji, z których jedna – ze względów formalnych, została odrzucona. Ich ogólna wartość wynosiła ponad 340 tys. złotych. Jednak koszty trzeba było ograniczyć do 200 tys., bo taką pula dysponowaliśmy w tym roku. Sfera zadań obejmowała głównie: wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej; organizację wypoczynku dzieci i młodzieży; działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami; ochrony i promocji zdrowia; działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, jak również ekologię i ochronę zwierząt oraz dziedzictwo przyrodnicze.
Jak zwykle realizowane były również zadania z pominięciem otwartego konkursu ofert – w trybie tzw. małego grantu. Z tej formy współpracy skorzystali: Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko- Pomorski Koło Powiatowe, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego; Koło Miejskie Polskiego Związku Wędkarskiego w Wąbrzeźnie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej z Torunia. Łączna kwota przekazana tym organizacjom wyniosła 26 810,77 zł.
Projekt współpracy Gminy Miasto Wąbrzeźno z organizacjami pozarządowymi na 2014 rok trafi teraz na najbliższą sesję Rady Miasta. To radni ostatecznie zadecydują, czy zostanie on przyjęty do realizacji czy nie.