Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wąbrzeźnie rozpoczęły się tradycyjnie na dziedzińcu kościoła św. ap. Szymony i Judy Tadeusza.
Przed tablicą Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, delegacje instytucji, organizacji i związków. W asyście pocztów sztandarowych, wojska polskiego, harcerzy i zuchów oddali cześć mieszkańcom Wąbrzeźna – ofiarom pierwszej wojny światowej, powstania wielkopolskiego oraz walk z bolszewikami w 1920r. Wzięli udział we mszy św. w intencji Ojczyzny, przed którą wysłuchali programu patriotycznego, przygotowanego przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Działowskiego. Tuż po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Jana Pawła II. Tam – przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego – przywołano wydarzenia i postaci, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się z wolności. Wezwano też do apelu poległych, by stanęli wśród nas i przypomnieli – jak powiedział w swoim przemówieniu gospodarz uroczystości – starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz – że „w Ojczyźnie może być wiele politycznych kolorów i odcieni, ale dla nas wszystkich wspólne były, są i być powinny barwy biało – czerwone”.
– Radosnemu Świętowaniu towarzyszy nasza pamięć o tym, co działo się 95 lat temu i o ludziach, którzy przyczynili się do odrodzenia naszego państwa – mówił jeszcze starostwa K. Maćkiewicz. – Także o mieszkańcach naszego powiatu. Składamy im hołd, wczytujemy się w nazwiska wyryte na grobach i tablicach, nie zapominamy o wartościach, którym byli wierni. Ale nasza pamięć nie jest nostalgią za dumną przeszłością. Służy ona kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości. To z niej wypływa nauka, że czas honoru jest zawsze. Nie tylko wtedy, gdy oznacza to czas wojny, zaboru i powstań. Czas honoru to dziś czas pracy, nauki i służby dla wspólnego dobra. To także czas patriotyzmu, pojmowanego – jak mówił w jednym z wywiadów prof. Władysław Bartoszewski – jako „postawa na rzecz czegoś, a nie przeciw komuś. Na rzecz godności, która wiąże się nieodmiennie z szacunkiem dla ludzi…” Takiego patriotyzmu potrzebujemy dzisiaj. Bo patriotyzm to nie tylko hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. To nie tylko wpis w dowodzie osobistym i język ojczysty. Patriotyzm to poczucie więzi łączącej obywateli, znajomość własnych korzeni i wspólnej historii. To wypełnianie swoich obowiązków wobec Ojczyzny. To poczucie przynależności do niej i dumy, gdy grany jest nasz hymn narodowy. To zmienianie życia na lepsze. To szanowanie godności każdego obywatela i wspólne bycie tu i teraz – odpowiedzialne, sprawiedliwe i uczciwe.
Uroczystości zakończyły się składaniem wiązanek kwiatów. Odbyły się z udziałem Kompanii Honorowej Jednostki 1109 w Grudziądzu. Uświetniły je występy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Działowskiego oraz Orkiestry Dętej z Wąbrzeskiego Domu Kultury.