Po raz kolejny policjanci rozmawiali z mieszkańcami powiatu na temat bezpieczeństwa. Tym razem tematem była szkoła i zagrożenia współczesnej młodzieży.
Debata z cyklu „Razem dbamy o bezpieczeństwo” odbyła się we czwartek, 10 października. Udział w niej wzięła spora grupa mieszkańców powiatu wąbrzeskiego. Na sali nie zabrakło młodzieży, pracowników socjalnych, nauczycieli i pedagogów, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych instytucji. Głównym zagadnieniem była „Bezpieczna szkoła. Zagrożenia współczesnej młodzieży – agresja, przemoc, uzależnienia”.
– Spotykamy się z Państwem – mówili między innymi komendant mł. insp. Marcin Zaleśkiewicz i jego zastępca nadkom. Krzysztof Lewandowski, organizatorzy debaty – aby zapoznać się z problemami mieszkańców i wysłuchać oczekiwań. To też okazja do zadania nurtujących pytań i poruszenia tematów trudnych, drażliwych. Zależy nam, aby z każdej takiej debaty wypracować wnioski i przyjąć zobowiązania, które po realizacji sprawią, że żyje się nam wszystkim lepiej i bezpieczniej.
Zanim przystąpiono do dyskusji, funkcjonariusze przedstawili liczby, obrazujące stan bezpieczeństwa w powiecie za okres ostatnich dziewięciu miesięcy. Zbigniew Izdebski – pedagog w Zespole Szkół we Wroniu – omówił zjawisko uzależnień wśród młodych ludzi i skutki, jakie ono wywołuje. Natomiast dyrektor Dorota Gumuła przedstawiła ofertę Wąbrzeskiego Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej.
Spośród zagrożeń, jakie były omawiane, pod dyskusję trafił głównie temat uzależnień. W jej toku szukano sposobów, które mogą odwieść dzieci, młodzież od sięgania po marihuanę, ekstazę czy alkohol oraz wskazywano na te już stosowane. Jedną z ważniejszych metod, zdaniem Z. Izdebskiego – jest wiedza. – Każdy sposób na wyciągnięcie dziecka z nałogu jest dobry – mówił. – Jednak najważniejszy z nich to wiedza i utwierdzanie młodego człowieka, w poczuciu własnej wartości. Mówiono dużo o współpracy między różnymi instytucjami, wskazywano na fakty, jak ważne znaczenie ma rozpoznanie czynnika wywołującego destrukcyjne zachowania oraz rolę, jaką powinni odgrywać rodzice w wychowaniu dziecka. Chwalono pomysł powołania do życia asystenta rodziny, życząc sobie, aby takich osób – mających bezpośredni kontakt z rodziną można było zatrudniać jak najwięcej. To, że liczba osób zażywających narkotyki rośnie – zostało potwierdzone przez większość osób, które mają z tym zjawiskiem do czynienia na co dzień. – Coraz więcej rodziców przychodzi do nas z prośbą o pomoc – mówiła np. Dorota Gumuła. – Chcą dowiedzieć się jak pomóc dzieciom, jak mają walczyć z ich nałogami. Zaznaczyła, że ważna powinna być tu praca grup wsparcia.
Czy w szkole jest bezpiecznie? Takie pytanie na koniec debaty funkcjonariusze zadali młodzieży, nauczycielom, dyrektorom szkół. Ogólnie – jak stwierdzono – w szkołach jest bezpiecznie. Zwracano uwagę na brak monitoringu miejsc newralgicznych w danej okolicy, proszono o częstsze patrole w czasie przerw lekcyjnych, możliwość częstszych kontaktów z dzielnicowym. – Tyle się mówi o narkotykach, a zapomina o paleniu papierosów, zauważyła jedna z uczestniczek debaty. – Dlaczego nie reagujemy na palenie papierosów przez dzieci i młodzież, dlaczego przeszliśmy nad tym do porządku dziennego? Powinno się karać za palenie w miejscach publicznych – dla przykładu najpierw dorosłych.
– Wnioski z tej debaty – zostaną skwapliwie wynotowane i przyjęte do realizacji – powiedział na zakończenie komendant M. Zlaśkiewicz. Pomocna w tym będzie również ankieta, o wypełnienie której poproszono uczestników spotkania. Można było w niej wypowiedzieć swoje zdanie np. na to czy spacerując czujemy się bezpiecznie, czy i jak często widujemy patrole policyjne, czy też – jakich zagrożeń obawiamy się najbardziej.