Głośne czytanie Zemsty przyciągnęło na rynek sporo wąbrzeźnian. Wszyscy byli ciekawi, jak poradzą sobie – w sumie z trudnym tekstem – osoby zaproszone do wystąpienia w Teatrze przy Stole.
Inicjatorem tego wydarzenia była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie. Organizacyjnie wspierał ją Wąbrzeski Dom Kultury.
– Narodowe Czytanie Zemsty A. Fredry na długo zostanie w pamięci mieszkańców Wąbrzeźna – mówi Aleksandra Kowal – Budziwojska z MiPBP. – To był jedyny w swoim rodzaju skład aktorski, okazał się „strzałem w dziesiątkę”. I przyzna jej rację każdy, kto przyszedł na czytanie Zemsty. Wszyscy radzili sobie świetnie, a szczególnie Bolesław Künstler, który rolą Papkina wręcz ujął publiczność.
– Jest to pierwsza taka impreza – mówi Aleksandra Kurek, dyrektorka MiPBP – i mam nadzieję, że nie ostatnia. W przyszłym roku chcemy włączyć nasze miasto do Narodowego Czytania dzieł Henryka Sienkiewicza.
Będzie to trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Zainicjował ją prezydent Bronisław Komorowski. Odbywa się też ona pod Jego honorowym patronatem.
– Dziękujemy aktorom Teatru przy Stole za profesjonalne przygotowanie, sprawienie niezwykłej frajdy mieszkańcom miasta – mówią organizatorzy. – Dziękujemy: Cześnikowi: burmistrzowi Leszowi Kawskiemu, Rejentowi: staroście wąbrzeskiemu Krzysztofowi Maćkiewiczowi, Podstolinie: Aleksandrze Kurek, Papkinowi: Bolesławowi Künstlerowi, Dyndalskiemu: Zbigniewowi Izdebskiemu, Klarze: Gizeli Pijar, Wacławowi: Pawłowi Beckerowi, uczniom wąbrzeskich szkół:
Perełce, mularzowi 1: Filipowi Murawskiemu, mularzowi 2: Tomaszowi Rydzewskiemu i młodym czytelniczkom z Gimnazjum nr 1, które w strojach z epoki roznosiły okolicznościowe ulotki i zakładki do książek z cytatami z Fredry. Dziękujemy również wszystkim przemiłym widzom, bez Was nie byłoby teatralnego natchnienia.