Kraków, Wadowice, Oświęcim i Ojcowski Park Narodowy to miejsca, które odwiedzili członkowie wąbrzeskiego Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych.
Na pięciodniową wyprawę pojechali pociągiem. Wybór tego środka transportu pozwolił im zaoszczędzić trochę „grosza”, dzięki czemu program wycieczki był bardziej urozmaicony, niż planowano. Większość czasu spędzili w Krakowie. Tam zwiedzili z przewodnikiem Stare Miasto, Kościół Mariacki, sukiennice, Collegium Maius. Na Wawelu spędzili 3,5 godziny, oglądając apartamenty, skarbiec i komnaty królewskie, podziwiali też katedrę z dzwonem Zygmunta oraz krypty wawelskie, w których spoczywają królowie i wieszczowie narodowi. Byli również w żydowskiej dzielnicy Kazimierz oraz w sanktuarium w Łagiewnikach. W Wieliczce zachwycił ich jeden z siedmiu cudów Polski – malownicza kopalnia soli. Kolejnym miastem były Wadowice – rodzinne miasto Jana Pawła II. W Kalwarii Zebrzydowskiej zwiedzili sanktuarium pasyjno-maryjne i klasztor ojców Bernardynów. W skupieniu i zadumie obejrzeli wystawy poświęcone masowej zagładzie w Muzeum Martyrologii w Oświęcimiu. Bardzo ciekawym miejscem – jak relacjonują – był Park Miniatur w Inwałdzie, tam zobaczyli m.in. Plac św. Piotra, Wenecję i Wieżę Eiffla. Ostatni dzień spędzili na łonie natury w Ojcowskim Parku Narodowym, podziwiając Zamek w Pieskowej Skale, Grotę Łokietka oraz Maczugę Herkulesa.
Do domów wrócili wypoczęci i zadowoleni, że udało im się zwiedzić tyle pięknych miejsc.
Wyprawa ta dofinansowana była z budżetu miasta Wąbrzeźno ze środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe.
Tutaj – relację z wycieczki przekazuje Stanisław Pytel:
http://www.youtube.com/watch?v=s3_yo9yGFjI