Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła ostatni nabór do Działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – „Paszport do eksportu”. Tylko do końca miesiąca MŚP mogą starać się o dotację do rozwoju swojej działalności eksportowej.
Przedmiotem konkursu ogłoszonego przez PARP jest wdrażanie planów rozwoju eksportu opracowanych przez poszczególne przedsiębiorstwa. Realizowane projekty będą obejmować przede wszystkim działania związane z promocją firmy i jej oferty na wybranych rynkach międzynarodowych, np. poprzez udział w targach czy misjach gospodarczych.
Konkurs w całości przeznaczony jest dla mikro, małych i średnich firm, które nie otrzymały dotychczas dotacji na ten sam cel w ramach Działania 6.1 POIG. O dofinasowanie mogą się ubiegać wyłącznie te przedsiębiorstwa, które posiadają plany rozwoju eksportu opracowane lub zaktualizowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ponadto potencjalni beneficjenci muszą wykazać, iż udział eksportu w ich całkowitej wartości sprzedaży w ciągu ostatnich trzech lat nie przekraczał 30%.
Projekty objęte dotacją mogą być realizowane nie dłużej niż 24 miesiące. Jak już wspomniano, będą obejmować działania związane z wejściem firmy na wybrane rynki zagraniczne, w tym w szczególności:
- budowanie strategii handlowej i marketingowej przedsiębiorcy na danym rynku zagranicznym,
- tworzenie oferty handlowej dedykowanej konkretnym rynkom zagranicznym, w tym także wizerunku oferowanych produktów,
- wyszukiwanie i selekcję potencjalnych partnerów handlowych,
- udział w zagranicznych targach i imprezach wystawienniczych,
- uczestnictwo w misjach gospodarczych oraz spotkaniach z potencjalnymi partnerami,
- działania prawne niezbędne do świadczenia usług na wybranym rynku (uzyskanie zezwoleń, koncesji itp.).
Okres realizacji projektu nie może przekraczać 24 miesięcy.
Całkowity budżet przeznaczony na konkurs wynosi 97,5 miliona złotych. Zakres wydatków możliwych do sfinansowania w ramach pojedynczego projektu obejmuje przede wszystkim:
- koszty udziału w targach i innych imprezach wystawienniczych – m.in. opłaty rejestracyjne, koszty powierzchni i zabudowy wystawienniczej itp.,
- koszty udziału w misjach gospodarczych oraz organizacji spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi,
- koszty podróży, transportu oraz opłat wizowych i tranzytowych,
- koszty marketingowo-promocyjne związane z wdrożeniem planu rozwoju eksportu,
- koszty usług doradczych i prawnych w zakresie niezbędnym do realizacji projektu.
Dofinansowanie przyznawane jest w ramach pomocy de minimis (limit 200 tysięcy euro na przedsiębiorstwo w ciągu trzech lat) i może wynieść maksymalnie 400 tysięcy złotych przy 75% poziomie dofinansowania. Jest to istotna zmiana na korzyść wnioskodawców w stosunku do ogłaszanych wcześniej konkursów.
Kryteria oceny projektów wyraźnie faworyzują firmy z branży nowych technologii o wysokim potencjale innowacyjnym. Najwyżej ocenione będą wnioski, w których:
- przedmiot eksportu stanowią produkty innowacyjne lub wytwarzane w oparciu o innowacyjną technologię będącą własnością wnioskodawcy,
- przedmiot eksportu stanowią produkty, w stosunku do których wnioskodawca posiada, ew. stara się o patent, znak towarowy lub inne prawa ochronne,
- wnioskodawca posiada wdrożony system zarządzania jakością,
- wnioskodawca prowadzi aktywne prace badawczo-rozwojowe, przeznaczając na nie istotną część swojego budżetu,
- udział eksportu w sprzedaży prowadzonej przez wnioskodawcę jest jak najniższy lub nie występuje w ogóle.
Wnioski w konkursie można składać tylko do 31 lipca za pośrednictwem Regionalnych Instytucji Finansujących. Konkurs może zostać zamknięty wcześniej, jeśli wartość złożonych wniosków przekroczy 120% alokacji.
Kamil Górecki
Ekspert ZPP
SMARTBOX