W maju w Miejskim Przedszkolu „Bajka” odbył się „Przegląd teatralny”. Tego rodzaju inicjatywa została podjęta po raz pierwszy.
Zadanie polegało na przygotowaniu, a następnie zaprezentowaniu przez każdą z grup dowolnej inscenizacji. Odbyło się więc 8 pokazów, różnorodnych, lecz jednakowo interesujących pod wieloma względami. Mogliśmy obejrzeć zarówno klasyczne baśnie i bajki, np. „Czerwonego Kapturka” wg Charlesa Perrault’a czy „Szewczyka Dratewkę” i „Agata nogą zamiata” Janiny Porazińskiej, jak i inscenizacje wierszy polskich poetów: Jana Brzechwy „Leń” i „Żaba” oraz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”, a także współczesne przedstawienia: Anny Świerczyńskiej „Bocian i żaby”, Barbary Jadach „Zmartwienia Deszczowego Króla” i „Przygody niegrzecznej żabki” oraz „Baba Jaga u dentysty” na podstawie Jana Kazimierza Siwka i Stanisława Zygmunta.
Przegląd, który poza entuzjazmem początkowo budził również wiele obaw, ponieważ nawet trzylatki miały stać się aktorami, pokonać tremę i zapamiętać niejednokrotnie długi tekst, okazał się wielkim sukcesem. Wszystkie dzieci wspaniale sobie poradziły; co prawda występy na przedszkolnej scenie nie są im obce – biorą przecież udział w wielu uroczystościach, np. dla rodziców – to jednak odgrywanie ról w spektaklu na pewno jest o wiele trudniejsze. Mamy scenografię, w której trzeba się odnaleźć, zapamiętać nie tylko swoją rolę, ale i kolejność kwestii, reagować na subtelne uwagi inspicjenta, a także podporządkować się muzyce, która w wielu inscenizacjach stanowiła znaczący, bardzo efektowny element. Nauczycielki wykazały się dużą pomysłowością i naprawdę znaczącymi umiejętnościami reżyserskimi. A dzieci, które jednego dnia występowały przed publicznością, a drugiego stawały się widzami i oklaskiwały swoich kolegów, z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w kilkudniowym maratonie, otrzymując na jego zakończenie pamiątkowe dyplomy. Ostatniego dnia gościliśmy również dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dębowej Łące, które zaprezentowały się w inscenizacji „Kaczki Dziwaczki” Jana Brzechwy oraz „Calineczki” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Występ ten był swoistym zwieńczeniem tygodniowych zmagań teatralnych i zawierał elementy interaktywne – wspólnej zabawy widzów i aktorów.
Chcąc ucieszyć większe grono widzów i wyjść z naszą sztuką do innych, zaprosiliśmy dzieci z oddziałów przedszkolnych w „Trójce” do obejrzenia przygotowanych przedstawień w budynku przedszkola przy ul. Tysiąclecia, gdzie wystąpiły 3-, 4-letnie „Biedronki” oraz 5-, 6-letnie „Misie”. Niebawem odwiedzą nas maluchy ze świetlicy przy WCPTIiS w celu obejrzenia dwu spektakli w wykonaniu 3-letnich „Kotków” i 5-letnich „Pszczółek”. Ponadto dzieci z grupy „Misie” odwiedziły też podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, z którym owocnie współpracujemy. Ten występ był wyjątkowy, gdyż wywarł wiele wrażeń na pensjonariuszach i stał się również niezapomnianym przeżyciem dla przedszkolaków i naszych pracowników. Sztuka teatralna odgrywa znaczącą rolę w edukacji i wychowaniu dzieci, dlatego często wykorzystujemy tę formę sztuki i nauki w naszej pracy, a po ostatnich, tak pozytywnych doświadczeniach, na pewno będziemy sięgać do niej częściej.
Bożena Bereza, Przedszkole Miejskie „Bajka”