23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
W Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie co roku aktywnie i twórczo obchodzimy to święto. Już 22 kwietnia odbył się szkolny konkurs pięknego czytania, podczas którego uczniowie wszystkich klas mogli zaprezentować swoje umiejętności. I miejsce – zajęła Oliwia Zdrodowska z kl. IIIE, która corocznie reprezentuje swoja klasę. II miejsce – Paulina Krzyżanowska z kl. IIIA oraz III miejsce Alicja Szwulińska z kl IIIB. Poza tym odbyła się zabawa „Literackie zgadywanki”, polegająca na odgadywaniu przez uczniów źródeł fragmentów zaczerpniętych z różnych książek młodzieżowych dostępnych w szkolnej bibliotece. Zabawa była bardzo ożywiona, gdyż zadania zostały umieszczone w różnych miejscach w szkole a obowiązywała zasada kto pierwszy ten lepszy. Na uczniów, którzy właściwie rozpoznali książkę, czekała w bibliotece szkolnej miła niespodzianka. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzieliła uczennica kl. IIC Natalia Jeziorowska. Oprócz wyżej wymienionych konkursów odbył się także konkurs plastyczny na najciekawszą okładkę książki” oraz konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Rozstrzygnięcie konkursu połączone z wystawą prac będzie miało miejsce pod koniec maja.
Uczniowie wykonali także plakaty promujące Światowy Dzień Książki. Systematycznie w naszej szkole podejmowane są przez nauczyciela biblioteki i nauczycieli j. polskiego różne działania mające na celu promowanie czytelnictwa. Nasza szkoła współpracuje z Fundacją” ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”. Realizowany jest też program „Wychowanie przez czytanie w gimnazjum”. Dobrze dobrana – wartościowa, ciekawa i bliska młodemu czytelnikowi literatura skutecznie wspiera rozwój emocjonalny, pobudza do refleksji i kształtuje świadomość młodego człowieka – tym samym wspiera proces dorastania. Autorka i koordynatorka tego programu polonistka Maria Przytuła- Blonkowska została zaproszona przez wyżej wymienioną Fundację do udziału w nowym projekcie pod nazwą „Cała Polonia czyta dzieciom”. Po przejściu szkoleń dla moderatorów polonistka prowadzi z ramienia Fundacji kurs dla nauczycieli szkół polskich poza granicami, którzy chcą promować czytelnictwo w swoim środowisku. Kurs ten jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Jako moderator kursu Maria Przytuła-Blonkowska dzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi, doświadczeniami w wychowywaniu czytelnika z nauczycielami polskich placówek we Włoszech, Francji, Holandii, Austrii, Hiszpanii, Irlandii itd.
Jak można było się wielokrotnie przekonać, w naszym mieście urzeczywistnianych jest wiele pomysłów promujących czytelnictwo.
Organizatorki
Małgorzata Karczewska
i Maria Przytuła-Blonkowska