Park, w którym znajduje się Wąbrzeski Dom Kultury nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie. Nadano je w latach 20. Dla przypomnienia i utrwalenia tego faktu postawiono tam kamień z tablicą pamiątkową.
Takowa tablica stanęła w parku przed Wąbrzeskim Domem Kultury. Uroczyste jej odsłonięcie odbyło się w 115 rocznicę odkrycia polonu i radu oraz w 110 rocznicę otrzymania przez naszą wielką rodaczkę Nagrody Nobla z fizyki. Kamień z tablicą dedykowali Marii Skłodowskiej-Curie podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie.
Park powstał w 1899 roku. Stanowił wtedy wspaniałe miejsce wypoczynku, znajdowała się w nim sztucznie usypana góra z altaną na szczycie, staw z drewnianym mostem, a nawet korty tenisowe. W latach 20. park otrzymał imię Marii Skłodowskiej-Curie, a na kamieniu umieszczonym przy wejściu wyryto pierwszą inskrypcję jej poświęconą. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli napis. W 1965 roku w parku wzniesiono Wąbrzeski Dom Kultury, co bezpowrotnie zmieniło wygląd tego miejsca. W 1969 roku Miejska Rada Narodowa ponownie nadała parkowi imię naszej wielkiej rodaczki.
Maria Skłodowskiej-Curie nigdy nie gościła w naszym mieście, ale na pewno przynajmniej raz spotkała – urodzonego w Wąbrzeźnie laureata Nagrody Nobla z chemii – Walthera Nernsta. Potwierdza to zdjęcie z z konwentu naukowego w Belgii z 1911r. Skłodowska korespondowała także z proboszczem pobliskiego Radzynia Chełmińskiego.
Więcej o parku Marii Skłodowskiej-Curie będzie można przeczytać w nowej książce Pawła Beckera zatytułowanej „Wąbrzeskie opowieści o wielkich Polakach”. Promocja publikacji odbędzie się 23 maja, o godz. 18.00 w Wąbrzeskim Domu Kultury.
Fot. PG i WDK