Konkurs ortograficzno-językowy na stałe wpisał się do imprez Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie.
Jego celem jest propagowanie poprawności ortograficznej i językowej wśród młodzieży gimnazjalnej oraz wyłonienie „Mistrza ortografii i języka polskiego” naszej szkoły. Uczniowie zapoznani z regulaminem konkursu w październiku przystąpili do pisania na lekcjach języka polskiego dyktanda dostosowanego do kategorii wiekowej.
Pierwszy etap zaplanowałyśmy tak, aby każda polonistka wybrała sobie dogodny termin przeprowadzenia dyktand w poszczególnych klasach. Uczniowie, którzy popełnili maksymalnie dwa błędy ortograficzne, zostali zakwalifikowani do drugiego etapu.
W drugim etapie wzięło udział 74 uczniów. Ich zadaniem było napisanie testu ortograficzno-językowego i uzyskanie co najmniej 40 punktów, które zapewniały udział w III etapie i walkę o tytuł „Mistrza ortografii i języka polskiego”. Do trzeciego etapu, który odbył się 18. 04. roku w świetlicy szkolnej przy udziale publiczności, zakwalifikowanych zostało 25 uczniów, z których sześcioro weszło do ścisłego finału. Uczestnicy rozwiązywali zadania bez podziału na grupy wiekowe. Jury oceniało stopień wykonania zadań przez uczestników. „Mistrzem ortografii i języka polskiego” została Katarzyna Grochowalska z klasy IIIe. Uczennica zdobyła ten tytuł po raz drugi, tym samym potwierdziła wysoki poziom wiedzy i świadomości językowej. Poziom wiedzy i umiejętności finalistów był wyrównany, konieczne było przeprowadzenie tzw. dogrywki między dwojgiem uczniów, która ostatecznie wyłoniła wicemistrza. Został nim Michał Zaniewski z klasy IIIe. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Finaliści wykazali się ogromną wiedzą językową, potrafili stosować w praktyce zasady polskiej ortografii, poprawiali błędnie zredagowane zdania, uzasadniali pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi, rozwiązywali rebusy i krzyżówkę, zapisywali skróty powstałe od podanych wyrazów oraz podawali poprawny zapis pisowni cząstki „nie” z różnymi częściami mowy.
Zadbano również o publiczność, dlatego zostały wyświetlone plansze z ilustracjami, na których znajdowały się związki frazeologiczne. Uczniowie chętnie rozpoznawali je i tłumaczyli ich znaczenie.
Organizatorki konkursu
Elżbieta Cieślak-Wartecka
Magdalena Lewandowska