Od 1 czerwca do 8 lipca 2013 r. w całej Polsce prowadzone będą badania struktury gospodarstw rolnych.
Badanie będzie realizowane metodą reprezentacyjną. Wytypowano do niego, poprzez losowanie, 200 000 gospodarstw rolnych. Reprezentują one wszystkie grupy producentów rolnych. Celem badania jest zebranie danych, niezbędnych do kreowania krajowej i regionalnej polityki rolnej oraz dla Wspólnoty Polityki Rolnej w Unii Europejskiej. Uzyskane informacje pozwolą także na analizę zmian, jakie zachodzą w rolnictwie w okresie po Powszechnym Spisie Rolnym 2002 .
Udział w badaniu użytkowników wylosowanych gospodarstw rolnych jest obowiązkowy. Oznacza to, że są oni zobowiązani do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.
W badaniu zostaną zebrane informacje dotyczące między innymi sposobu użytkowania gruntów, pogłowia zwierząt gospodarskich, działalności gospodarczej, struktury dochodów, pracujących w gospodarstwach rolnych, zagadnień ekologicznych oraz ciągników i maszyn w gospodarstwie.
Dane od gospodarstw rolnych osób fizycznych zbierane będą przez specjalnie przeszkolonych i upoważnionych ankieterów. W badaniu przewidziano także możliwość przekazywania danych za pośrednictwem Internetu oraz drogą telefoniczną.
Postawę prawną realizacji badania stanowi rozporządzenie Rady Ministrów z 5 września 2006 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2007 (Dz.U. z 2006 r., nr 170, poz.1219), a także rozporządzenie Rady Europejskiej (WE) nr 571/88 z 28 lutego 1988 r. z późniejszymi zmianami, dotyczące organizacji wspólnotowych badań struktury gospodarstw rolnych.