Aktywność seniorów w Wąbrzeźnie jest widoczna i nikomu nie trzeba udowadniać, że jest inaczej. A wszystko m.in. dzięki zajęciom w Klubie Seniora Echo i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Klub Seniora „Echo” reaktywował swoją działalność w 1991 roku i do dzisiaj działa na pełnych obrotach. Osoby skupione w nim utworzyły grupy „Wesoła Ferajna”, „Tercet Ela”, kabarecik oraz sekcję rękodzielniczą. Ich talenty wokalne, teatralne i inne umiejętności niejednokrotnie mogliśmy i możemy podziwiać na różnych imprezach. Chętnie też reprezentują nasze miasto na ogólnopolskich przeglądach twórczości artystycznej klubów seniora czy też na konkursach. Nie zapominając również o integracji swojego środowiska, spotykają się na piknikach lub wyruszają na zwiedzanie różnych zakątków Polski.
Kolejną ofertą dla osób w wieku poprodukcyjnych było utworzenie w 2011 roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filii WSG w Wąbrzeźnie. Idea ta spotkała się z bardzo dobrym odzewem. Wykłady z różnych dziedzin życia oraz zajęcia dodatkowe przyciągają do UTW wielu słuchaczy. Zajęcia te sprawiają, że studenci odkrywają w sobie nowe pasje i talenty. W ciągu dwóch lat, poza oczywiście wykładami, których było do tej pory 32, organizowane były dla nich kursy komputerowe, języka angielskiego i nordic walking. Były też wyjazdy na wykłady do Bydgoszczy, wyjazd na konferencję do Brukseli oraz wycieczki krajoznawcze. Najbliższe plany integracyjne to m.in. udział w I Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking oraz rejs szlakiem papieskim Ostróda – Iława. Będą też wypady do Golubia-Dobrzynia, szafarni i wyjazdy do Bydgoszczy. A we wrześniu – wspólnie z członkami Klubu Seniora „Echo” wyjadą nad morze do Władysławowa.
Wąbrzeski Dom Kultury chce jeszcze wzbogacić propozycje dla seniorów. – Wystąpiliśmy do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem na rzecz aktywności społecznej osób starszych (ASOS) pt. „Aktywni Seniorzy Wąbrzeźna”. W ofercie programowej są m.in.: bezpłatne warsztaty komputerowe, lektoraty językowe w dwóch stopniach zaawansowania, „fitness dla seniorów” czy powstanie czytelniczego kącika seniora – informuje Marlena Tywanek z WDK. Czy uda się poszerzyć wachlarz propozycji dla seniorów dowiemy się w maju.
W zajęciach Klubu Seniora jak i Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogą brać udział wszyscy zainteresowani. Wystarczy tylko zgłosić się do WDK. Szczegółowych informacji na ten temat udzieli Państwu Marlena Tywanek. Można się z nią kontaktować również telefonicznie – 56 688 17 27 wew. 24.
– Nie warto siedzieć samotnie w domu – mówi M. Tywanek. – Uczestnictwo we wspólnocie ofiaruje poczucie jedności i przynależności do grupy, które jest bezcenne, umożliwia także realizację własnych pasji, stanowi źródło niewyczerpanych inspiracji, pola wymiany doświadczeń i poglądów.