Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie znalazła się w gronie 402 szkół z całej Polski, zakwalifikowanych do realizacji pilotażu rządowego programu „Cyfrowa szkoła”.
Dzięki udziałowi w programie, szkoła zakupiła nowoczesne pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, dokładnie iPady dla dzieci i tablice interaktywne do wykorzystania podczas lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych. Nowy sprzęt zapewnił uczniom powszechny dostęp do kształcenia w zakresie posługiwania się narzędziami technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz wykorzystania technologii w kształceniu procesów edukacyjnych.
Szkoła w dużo większym stopniu realizuje zadania związane z edukacją XXI wieku, w tym kształcenie kompetencji kluczowych. Wśród nich priorytetem stało się „uczenie, jak się uczyć”, a technologia, również ta wykorzystywana w szkole, dostarcza uczniom narzędzi do uczenia się w dowolnym miejscu i czasie. Wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnych stało się dla szkoły istotnym elementem w przygotowaniu naszych uczniów do potrzeb współczesnego rynku pracy – rozwijaniu w nich kompetencji społecznych oraz samodzielności w kierowaniu własną karierą edukacyjną i zawodową.
Dopełnieniem realizacji projektu była konferencja naukowa dotycząca wdrażania metod nauczania z wykorzystaniem pozyskanego sprzętu. Patronat nad konferencją objął Wydział Matematyki i Informatyki UMK Toruń oraz Oddział Kujawsko – Pomorski PTI. Spotkanie odbyło się 17 kwietnia.
W uroczystości wzięli udział starszy wizytator Wydziału Strategii i Rozwoju Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Kazimierz Mikulski, przedstawiciel Firmy Apple Solution Expert Education Agnieszka Post, burmistrz miasta Leszek Kawski, jego zastępca Wojciech Bereza, przewodniczący Rady Miasta Radosław Kędzia, jego zastępca Bolesław Kűnstler, sekretarz miasta Dorota Stempska, skarbnik miasta Mariola Frankowska, podinspektor ds. oświaty, zdrowia, kultury, sportu i rekreacji Kornelia Madejska, przewodniczący Komisji Oświaty Edward Wierak, dyrektorzy szkół podstawowych województwa kujawsko – pomorskiego uczestniczących w programie Cyfrowa szkoła wraz z koordynatorami odpowiedzialnymi za wdrażanie i przebieg programu w szkołach, dyrektorzy wąbrzeskich placówek oświatowych oraz dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie.
Program konferencji obejmował wykłady naukowców związanych z nauczaniem cyfrowym. Jako pierwsza wystąpiła prezes Oddziału Kujawsko – Pomorskiego PTI mgr Anna Beata Kwiatkowska z wykładem „Kompetencje nauczyciela w cyfrowej szkole”. Następnie wysłuchano wykładu dr Marii Berndt, kierownik Regionalnego Studium Edukacji Informatycznej Wydziału Matematyki i Informatyki UMK Toruń pt. „O nauczaniu nauczycieli – z innej perspektywy” oraz wykładu dr Pawła Schreibera z Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pt. ”Gry komputerowe w edukacji”. Zwieńczeniem konferencji było wystąpienie mgr inż. Doroty Rasielewskiej, nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie, która zaprezentowała „Przykłady dobrych praktyk w Szkole Podstawowej nr 2” .
Pani D. Rasielewska przedstawiła fragmenty nagranych zajęć z wykorzystaniem TIK. Lekcje przygotowane i przeprowadzone były przez panią Hannę Maziarkę, Annę Piórkowską, Annę Neumann, Ewę Jarząb, Ireneusza Topolewskiego i Dorotę Rasielewską.
Prezentacja lekcji przyrody, której temat brzmiał: ”Dojrzewanie dziewcząt i chłopców”, miała na celu pokazanie, jak wybrane i zastosowane przez nauczyciela narzędzia TIK, pozwalają z lekcji trudnej i wstydliwej zrobić lekcję ciekawą, z pełnym zaangażowaniem uczniów. Dzieci korzystały z platformy edukacyjnej scholaris.pl, tablicy interaktywnej, multimedialnego programu edukacyjnego z filmikami, animacjami, gotowymi zadaniami sprawdzającymi. Wykorzystanym narzędziem był także iPad, który służył do wykonywania bieżących notatek wykonywanych na lekcji oraz jako narzędzie poszukiwania informacji w Internecie.
Lekcja historii „Najdawniejszych dziejów”, z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i foliogramów multimedialnych, miała pokazać, że z lekcji powtórzeniowej, przy odpowiednio dobranych nowoczesnych narzędziach, można zrobić lekcję ciekawą i nietuzinkową. Zastosowanie TIK dało możliwość usystematyzowania wiedzy i umiejętności uczniów w sposób bardzo efektywny, bo działający wielozmysłowo.
Fragmenty kolejnej lekcji historii „Bogowie, mity i uczeni” miały na celu pokazanie zachowania odpowiednich proporcji między wykorzystaniem TIK i metod tradycyjnych. Uczniowie posługiwali się jednocześnie mapą ścienną i mapą z foliogramu multimedialnego; wyszukiwali definicji w słownikach i przy pomocy iPadów w źródłach dostępnych w Internecie, wyszukiwali informacji niedostępnych w podręczniku; rozwiązywali krzyżówkę na tradycyjnych kartach pracy, a sprawdzali jej poprawność na tablicy interaktywnej. Atrakcyjność zastosowanych narzędzi angażowała wszystkich uczniów.
Prezentowana plastyka pokazywała, że TIK może być głównym narzędziem wykorzystanym na lekcji, który w bardzo atrakcyjny sposób pozwala osiągnąć zamierzone cele. Prezentowane fragmenty pokazywały pracę uczniów na iPpadach, w programie Draw Free, ich zaangażowanie i zaciekawienie.
Ostatnią prezentowaną lekcją była matematyka i powtórzenie tabliczki mnożenia z wykorzystaniem narzędzi TIK. Nieocenionym narzędziem okazał się tu iPad z programem Einmaleins. Pozwolił on na samodzielne ćwiczenia wstępne z możliwością samokontroli i korekty. Uczniowie pracowali także z tradycyjnymi kartami pracy, ale mieli możliwość sprawdzenia poprawności swoich działań na tablicy interaktywnej. Atrakcyjnym elementem lekcji były ćwiczenia interaktywne.
Wystąpienie pani Doroty Rasielewskiej kończył pokaz slajdów, na którym znalazły się zajęcia, w trakcie których bardzo często wykorzystuje się narzędzia TIK oraz takie, które pokazywały jak w szkole realizuje się program „Cyfrowej szkoły”. Zebrani mogli podejrzeć prace kół zainteresowań, zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno –kompensacyjne i wiele innych, które prezentowały atrakcyjną i pozytywną stronę cyfryzacji.
Uczestnicy konferencji otrzymali broszury z krótkim opisem prezentowanych lekcji i zajęć oraz wykazem wykorzystywanych programów i stron www.
Lidia Jabłońska