W bieżącym roku szkolnym członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie przystąpili do programu pt.: „Samorządy debatują”. Koordynatorem tego programu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Pierwszym etapem programu było uczestniczenie dwóch członków RSU w jednodniowych warsztatach. W szkoleniu zorganizowanym w Gdańsku wzięła udział przewodnicząca RSU – Zofia Afelt oraz Patrycja Chuchała wraz z opiekunami – p. I. Gorczyńską i p. M. Sukowską. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak zorganizować i przeprowadzić debatę w szkole.
Kolejnym etapem było zorganizowanie debaty pt.: „Jak usprawnić przepływ informacji pomiędzy samorządem a uczniami, nauczycielami i rodzicami?”, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich klas, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Podczas debaty wypracowano nowe sposoby porozumiewania się oraz przekazywania informacji pomiędzy Radą Samorządu uczniowskiego, uczniami, nauczycielami i rodzicami.
W lutym została zorganizowana druga debata pt.: „Jakie powinny być zadania przedstawicieli samorządów klasowych?”. Podczas spotkania członkowie RSU, przedstawiciele klas oraz nauczyciele wspólnie zastanawiali się jak usprawnić pracę samorządów klasowych oraz samorządu szkoły. Podczas debaty padło wiele propozycji, które zostały spisane, opracowane i w dalszej kolejności przekazane klasom.
Organizacja debat w szkole okazała się dobrym pomysłem. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję wspólnie zastanowić się nad wieloma szkolnymi problemami. Uczniowie mogli bez przeszkód zadawać pytania i natychmiast otrzymywać na nie odpowiedzi. Debaty dawały wiele satysfakcji zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Dzięki nim uczniowie mogą wyrazić swoje zdanie, a tym samym mieć wpływ na życie szkoły. Poprzez takie spotkania uczniowie uczą się zasad dyskusji, retoryki, dobierania właściwych argumentów i współdecydowania, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
M. Sukowska