Wśród sławnych postaci, którymi może chwalić się nasze miasto, jest ksiądz infułat generał Witold Kiedrowski – legenda polskiej emigracji, działacz, żołnierz AK i więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Jego imię nosi jedna z naszych ulic.
Zmarł w Paryżu 20 stycznia 2012 roku – do setnych urodzin zabrakło mu zaledwie trzech miesięcy. W historii naszego miasta ks. Witold Kiedrowski zostawił swoje ślady w latach 1937 – 39, kiedy pracował jako wikariusz w parafii św. ap. Szymona i Judy Tadeusza i był prefektem w wąbrzeskim liceum. Przyjęcie tego stanowiska było bardzo ważnym krokiem. Jako nauczyciel i urzędnik państwowy został powołany do wojska. Mobilizacja w 1939 roku uchroniła go od aresztowania przez gestapo i wielkiego prawdopodobieństwa, że ks. Witold Kiedrowski mógł podzielić los ofiar pomordowanych we wrześniu 1939 roku. Ostatni raz ks. W. Kiedrowski odwiedził nasze miasto w 2006 roku. Był wówczas honorowym gościem na uroczystościach z okazji 100. rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego.
W 2013 roku minęła pierwsza rocznica śmierci ks. Witolda Kiedrowskiego. Była ona okazją do spotkania i wspomnień. Uroczystość odbyła się w Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim 28 lutego 2013 roku. Jej gośćmi byli m.in. zastępca burmistrza Wojciech Bereza, ks. Jan Kalinowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i zarazem wiceprzewodniczący Rady Miasta Bolesław Künstler oraz Kazimierz Szrubka, który był ministrantem, gdy ks. W. Kiedrowski pracował w Wąbrzeźnie. Wieczorek wspomnieniowy przygotowali uczniowie gimnazjum. Przywołali klimat czasów, w których ksiądz był związany z naszymi stronami oraz przedstawili kilka epizodów z jego życia i działalności.
Znaczącym pretekstem do zorganizowania tego wieczorku była książka wydana na pierwszą rocznicę śmierci księdza pt. Ksiądz infułat generał Witold Kiedrowski (1912 – 2012). Nowe wydawnictwo zaprezentowała Barbara Stettner-Stefańska – autorka książki. Pomysł jej napisania – jak mówiła – narodził się w Paryżu w 2011 roku i miała ona być niespodzianką na 100 urodziny ks. Kiedrowskiego. Niestety, ksiądz nie doczekał tego jubileuszu i autorka musiała zamienić teksty jubileuszowe na wspomnieniowe. W tym pięknym i obszernym wydaniu opisana jest droga, którą przez życie podążał ksiądz W. Kiedrowski. Przeczytamy o polskiej drodze życia i przede wszystkim o Paryżu, w mieście, w którym żył najdłużej. W książce zamieszczone są również informacje o pobycie księdza w Wąbrzeźnie, jak i fakt nazwania jego imieniem jednej z naszych ulic.
Egzemplarz książki wraz z dedykacją autorka podarowała w prezencie mieszkańcom Wąbrzeźna – dziękując za to, że Rada Miasta nadała nowo wybudowanej ulicy nazwę ks. gen. W. Kiedrowskiego. Zastępca burmistrza Wojciech Bereza przekazał ją w piątek – 1 marca do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie.