Wojciech Trzciński i Szymon Krawczyk – członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa gościli na rozdaniu Kolosów – największej w Europie imprezie podróżniczej. Wyprawa do Gdyni była okazją do zaproszenia kilku podróżników do Wąbrzeźna. Niebawem więc znowu usłyszymy o fascynujących podróżach.
– Po trzech dniach śledzenia i podziwiania niezwykłych dokonań podróżników – relacjonuje Wojciech Trzciński – wzięliśmy udział w uroczystej gali kończącej 15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Na niej poznaliśmy laureata Super Kolosa – żeglarza Henryka Jaskułę oraz laureatów Kolosów w kategoriach: podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń. Wręczaniu nagród towarzyszyły opowieści o rowerowych wyprawach dookoła świata, schodzeniu w głąb tropikalnych jaskiń, wyprawach na ośmiotysięczniki, przeprawach przez niedostępne lodowce oraz podróżach jako sposobie na życie.
W nowoczesnej Hali Sportowo – Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni prelekcje odbywały na sali głównej, gdzie podczas każdej z 30 godzin pokazów na widowni zasiadło nawet ponad 4000 osób. Kolosy to nie tylko święto podróżników, ale i okazja do dokonania rzetelnego przeglądu najważniejszych i najciekawszych wypraw oraz osiągnięć eksploracyjnych 2012 roku.
Nawet tylko pobieżny rzut oka na program od razu pozwalał stwierdzić, że rok 2012 obfitował w nadzwyczaj interesujące wydarzenia, a podróżnicy nie próżnowali. Bez wątpienia nie wolno było przegapić sprawozdania z pierwszego w historii zimowego wejścia na Gaszerbrum I. O wyprawie opowiadał Janusz Gołąb (drugi ze zdobywców szczytu, Adam Bielecki, w tej chwili znów walczył z zimą, tym razem po zdobyciu Broad Peaka ). Okazało się, iż zdobyli oni Kolosa za największy sukces alpinistyczny 2012 roku.
Zbigniew Sas i Arkadiusz Ziemba opowiedzieli o spływie malgaską dłubanką przez tereny, na które nikt się nie zapuszcza oraz o swoich negocjacjach w sprawie budowy na Madagaskarze pomnika Arkadego Fiedlera (oni zapewniają kamień, wioska zapewnia mięso).
Michał Kochańczyk, gość pierwszej edycji Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego, udowodnił, że wytrwałość popłaca. Przedstawił relację z wejścia na niezdobyty wspinaczkowo Tramén Tepui, niezwykłą górę o pionowo wyciosanych kształtach, wystającą ponad gęsty las równikowy w Wenezueli.
Andrzej Muszyński, przedstawił historię swojej brawurowej wyprawy w Himalaje Birmańskie, jeden z najbardziej izolowanych i niezbadanych rejonów Ziemi, gdzie spotkał ostatniego żyjącego przedstawiciela jedynego plemienia azjatyckich pigmejów. W kategorii podróże to właśnie on otrzymał Kolosa . W tej samej kategorii wyróżniono również Dominika Szmajdę za wyprawę „Rower góral i na Ural”. Prezentacja ta otrzymała zarazem Kolosa publiczności, a Dominik naprawdę rozbawił wielotysięczny tłum zebrany w hali.
Jak zwykle nie zabrakło też śmiałych ekspedycji rowerowych. Tutaj dominował Piotr Strzeżysz, który podróżował po Meksyku. Pan Piotr przyjął nasze zaproszenie i zawita do Wąbrzeźna na Festiwal Turystyczny. Cieszy nas ten fakt, ponieważ jest to już zdobywca Kolosa z lat poprzednich, który uwiecznił swoje podróże w książkach Makaron w sakwach, Campa w sakwach i wielu innych.
W kategorii żeglarstwo Kolosa otrzymał Tomasz Cichocki za samotny rejs dookoła świata na jachcie „Polska Miedź”, trasą wokół trzech przylądków, z jednym postojem. Zjawiskowa prezentacja przeniosła nas w świat oceanów i oby to była dobra wróżba przed czekającą nas prelekcją w Wąbrzeźnie pani kapitan Marty Szimajtis Obiegło. Pani Marta to zdobywczyni Kolosa sprzed kilku lat, która – jako najmłodsza Polka – opłynęła samotnie świat. Na spotkanie z nią zapraszamy 3 kwietnia.
Gościem Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego 2013 będzie również Magdalena Skopek. Zdobyła Kolosa dwa lata temu, opowiadając o rodzinie Nieńców na Półwyspie Jamalskim. W tym roku wróciła do nich zimą, a prezentacja z tej wyprawy wywołała wielki aplauz publiczności.
I wreszcie arcyciekawe przedsięwzięcia jaskiniowe. Tym razem powinny przypaść do gustu nie tylko grotołazom, dotyczą bowiem jaskini uchodzącej za najładniejszą w Polsce (Niedźwiedzia w Kletnie) oraz kolejnego rewelacyjnego rekordu, ustanowionego przez Krzysztofa Starnawskiego, który schodząc w Hranickiej Propastii na 223 m, dokonał najgłębszego polskiego nurkowania jaskiniowego w historii.
Kolosa wśród eksploratorów jaskiń zdobyli członkowie Sekcji Grotołazów Wrocław i Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” za odkrycia nieznanej dotąd partii Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.
Na zakończenie imprezy uczczono pamięć o Tomaszu Kowalskim i Macieju Berbece, którzy po raz pierwszy w historii stanęli zimą na ośmiotysięczniku Broad Peak, po czym dwóch z nich – 27-letni Tomasz Kowalski oraz 58-letni Maciej Berbeka, nie powrócili do obozu. Pamięć himalaistów uczczono podczas gdyńskich spotkań m.in. odtwarzając nagraną przed dwoma laty relację z wyprawy Kowalskiego dookoła świata. Podsumowanie i rozdanie nagród tej największej podróżniczej imprezy w Polsce i jednej z największych w Europie poprowadzili znani zdobywcy ośmiotysięczników: Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik – kończy Wojciech Trzciński.
Więcej szczegółów na temat spotkań znajdziecie Państwo na www.kolosy.pl