W piątek w toruńskim Hotelu Copernicus odbyła się gala wręczenia nagród Nowości – Złotych Karet i Kryształowych Serduszek. W uroczystości, na zaproszenie gazety – wziął udział burmistrz Leszek Kawski.
Złote Karety i Kryształowe Serduszka to coroczne nagrody Nowości. Plebiscyt odbył się po raz osiemnasty. Wyróżniani są w nim ludzie, którzy mają największe osiągnięcia w nauce, kulturze, biznesie, sporcie czy np. aktywności społecznej.
Tegorocznymi laureatami nagród zostali:
Złote Karety „Nowości” za sukces 2012 roku:
W kategorii „nauka”
– prof. Maciej Wojtkowski, konstruktor tomografu do badania siatkówki oka z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli tak zwanego Polskiego Nobla w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za 2012 rok.
– toruńska firma budowlana JMS za sukcesy w „przedsiębiorczości”. Firma wygrała ranking „Gazele Biznesu” dziennika „Puls Biznesu”. Firma, założona w latach 90. przez pracowników toruńskiego oddziału Mostostalu Gdańsk, budowała m.in. obiekty dla sieci McDonald’s, KFC, Stokrotka i Intermarché, a w Toruniu halę dla hurtowni stali Demark.
Za „aktywność obywatelską”
– Fundacja Court Watch Polska, która powstała i ma siedzibę w Toruniu. Zajmuje się monitorowaniem pracy sądów w całej Polsce. Obserwacje dla niej czynią setki przeszkolonych wolontariuszy, odwiedzających sądy i przysłuchujący się rozprawom w charakterze publiczności. Fundacja opracowuje analizy i rekomendacje dla poszczególnych sądów i całego wymiaru sprawiedliwości. Publikuje je jako coroczne Monitoringi Sądów. Misją fundacji jest zachęcenie obywateli do społecznej kontroli sądownictwa. Zarząd tworzą młodzi torunianie – prezes Bartosz Pilitowski, Stanisław Burdziej i Kamila Popiela;
– Bohdan Orłowski – autor strony oToruniu.net, internetowego sezamu wiedzy na temat Torunia z pierwszej połowy XX wieku. Witryna, którą prowadzi wspólnie z grupą innych pasjonatów, odwiedzana rocznie przez setki tysięcy internautów, cieszy się uznaniem w całym kraju.
W kategorii kultura
– Aneta Jadowska – toruńska pisarka urban fantasy. Jej debiutancki „Złodziej dusz” to początek heksalogii toczącej się na ulicach Torunia i jego nadnaturalnego odpowiednika Thornu. Kilka dni temu ukazał się drugi tom przygód Dory Wilk, zatytułowany „Bogowie muszą być szaleni”.
W kategorii „sport”
– Magdalena Fularczyk- Kozłowska. Urodziła się w Wąbrzeźnie, uczyła sportowej rywalizacji w Wiśle Grudziądz, a obecnie reprezentuje barwy Bydgostii. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie wraz z Julią Michalską wywalczyła brązowy medal w konkurencji dwójek podwójnych.
– żużlowiec Unibaksu Toruń Ryan Sullivan – wystartował w Polsce w spotkaniach o brązowy medal i zdobył w nich ponad 30 procent dorobku całego zespołu. Dzięki jego brawurowej akcji na ostatniej prostej ostatniego wyścigu miejsce na podium przypadło torunianom
Kryształowe Serduszko za bezinteresowną pomoc innym otrzymali:
– Beata Szczepankiewicz – pedagog, organizatorka festynów charytatywnych, koordynatorka akcji prowadzonych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wielu innych przedsięwzięć;
– grudziądzka grupa pracowników hospicjum szpitalnego i domowego pod wodzą pielęgniarza Piotra Wiśniewskiego – od 10 lat organizują koncerty charytatywne. Za zgromadzone środki kupują różne przydatne rzeczy oraz urządzenia ułatwiające oddychanie chorym w ciężkim stanie leżącym w domu (koncentratory tlenu), których wciąż jest za mało. Charytatywnie gra zaprzyjaźniony zespół bluesmanów pod nazwą Bluesqua.