Wąbrzeski Dom Kultury zaprasza 14 stycznia 2013r. na godz. 16.00, na otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Imigranci”.
Autorem prac jest Bartek Marchlewski – wąbrzeźnianin, absolwent fotografii na wydziale grafiki Uniwersytetu w Southampton. Fotografią zajmuje się od ponad dziesięciu lat.
Inspirowany malarstwem klasycznym projekt Imigranci (2011) jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytania przynależności kulturowej, z którymi boryka się niejeden imigrant. Prace wystawiane były w Galerii Miejskiej w Winchester i Rug Factory na Bricklane w Londynie. Po prawie dwóch latach jego pracę dyplomową oglądać można w Wąbrzeskim Domu Kultury. Jest to jego pierwsza autorska wystawa w Polsce.
– Przynależność jest czymś, co czyni nas rozpoznawalnymi i definiowalnymi w społeczeństwie – mówi Bartek Marchlewski. – Według prawa Leibniz’a, dwie rzeczy posiadające te same cechy nie tylko są do siebie podobne, ale też identyczne. Idea identyczności zapoczątkowała koncept przynależności, zarówno osobistej jak i społecznej. Co dzieje się, gdy osoba, będąca częścią jednego społeczeństwa, staje się częścią innego, a jej kontakt ze społeczeństwem macierzystym zostaje ograniczony? Socjolog Louis Wirth zdefiniował mniejszość jako „grupę ludzi, którzy z uwagi na ich fizyczną i kulturalną charakterystykę są odosobnieni od innych w społeczeństwie, w którym żyją, wystawieni są na nierówne traktowanie i przez to bywają obiektem zbiorowej dyskryminacji”.
Interesujące jest to, w jaki sposób osoby pochodzące z tej samej mniejszości potrafią czasem rozpoznać członków tej samej grupy – obserwując ich zachowanie, mowę ciała lub styl ubierania się, zanim jeszcze odezwą się do nich. W jaki sposób osoba homoseksualna rozpoznaje inną osobę homoseksualną w nocnym klubie? W jaki sposób Polacy rozpoznają się na ulicach Wielkiej Brytanii? Co oznacza stwierdzenie: „wyglądać polsko”? Dlaczego to, co wydaje się oczywiste dla jednych, nie jest już tak oczywistym dla drugich?
Język fotografii jest językiem uniwersalnym; jest językiem, który może być zrozumiały przez osoby z różnych grup i mniejszości. W mojej pracy dyplomowej staram się użyć języka fotografii, by znaleźć odpowiedź na powyższe pytania i porównać zachowania i różnice w mowie ciała Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. Fotografowane osoby to Polacy, którzy – w większości – przyjechali na Wyspy na krótki okres czasu, ale postanowili zostać na dłużej – dodaje B. Marchlewski. – Ile czasu potrzeba, by proces asymilacji i zmiany przynależności kulturowej zapoczątkował się?
D. Otremba