Wczoraj burmistrz Leszek Kawski i starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz wzięli udział w spotkaniu poświęconym omówieniu sytuacji, jaka nastąpiła po likwidacji 79 sądów rejonowych w Polsce.
Spotkanie odbyło się w Sejmie, jego organizatorem był klub PSL. Wzięli w nim udział wszyscy samorządowcy z powiatów i miast, w których doszło do reorganizacji sądów rejonowych. Przypomnijmy, reforma ministra Jarosława Gowina weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku, a jej wynikiem jest przekształcenie 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe. Zmiany nie ominęły Wąbrzeźna. Od 1 stycznia miejsce naszego Sądu Rejonowego zajęły wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Chełmnie.
– Rozmowy dotyczyły procedowania w parlamencie obywatelskiego projektu ustawy o sądach powszechnych, w której najistotniejszym zapisem będzie to, że sądy mogą powstawać i być likwidowane tylko w drodze ustawy, a nie rozporządzenia ministra – mówi burmistrz Leszek Kawski. – Konsekwencją tego może być przywrócenie sądów rejonowych – również w Wąbrzeźnie. Na spotkaniu przyjęto inicjatywę starostów w sprawie nie wydawania decyzji o przekazywaniu w trwały zarząd majątków zlikwidowanych sądów na rzecz nowo powstałych. Wszyscy podpisali w tej sprawie stosowne oświadczenie (tekst oświadczenia poniżej – przypis. red.) – dodaje burmistrz.
Samorządowców – co podkreślali w czasie wczorajszego spotkania, oburza brak logiki w przeprowadzonej reformie. Efektem jej są problemy z funkcjonowaniem sądów, które wystąpiły po 1 stycznia 2013 roku. Zwracano uwagę na to, że „reforma nie przynosi żadnych oszczędności, a jedynie utrudnia dotarcie do prezesa sądu ze skargami obywateli”. Problemy wystąpiły również ze ściągalnością opłat, grzywien oraz z brakiem kompatybilnego systemu komputerowego miedzy sądami. Niektórzy wyrażali swoje obawy o los powiatów w ogóle. Twierdzą , że reorganizacja pociągnie teraz za sobą likwidację prokurator, innych ważnych instytucji i w efekcie powiatów.
„Oświadczenie
Niżej podpisani starostowie oświadczają, że wobec poważnych wątpliwości, co do konstytucyjności rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 r. w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, postanawiają zawiesić postępowanie w sprawie wydania decyzji o przekazaniu w trwały zarząd majątków zlikwidowanych z dniem 1 stycznia 2013 roku sądów rejonowych – do czasu wydania rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny oraz zakończenia prac nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Decyzja ta jest dowodem naszej odpowiedzialności za mienie publiczne, które powinno być użytkowane i zarządzane na podstawie regulacji prawnych, niebudzących najmniejszych wątpliwości.
Wydanie decyzji w obecnej sytuacji mogłoby pociągnąć za sobą trudne do odwrócenia skutki prawne – co stanowiłoby istotny problem, w przypadku uznania za niekonstytucyjne, przywołanego na wstępie rozporządzenia.
W wielu przypadkach nieuregulowana jest kwestia rekompensaty dla samorządów powiatowych i gminnych, które ponosiły znaczący wysiłek finansowy, w celu poprawy bazy lokalowej sądów. Aktualnie, mienie to miałoby być przekazane w gestię podmiotów zewnętrznych i de facto, służyć do realizacji zadań wykraczających poza dotychczasowy obszar terytorialny powiatu lub miasta będącego siedzibą powiatu.
Starostowie 79 powiatów, w których z dniem 1 stycznia 2013 roku zniesiono sądy rejonowe”