Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie pierwszego dnia 2012 roku, rozpoczęła rewolucję w systemie gospodarki odpadami w całej Polsce. Rząd zadecydował, że odpowiadać będzie za nią samorząd lokalny.
Co to oznacza?
Oznacza to, że teraz Urząd Miasta będzie odpowiadać za odbieranie i właściwe zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych.
Za odbiór śmieci wszyscy zapłacą jedną – ustaloną przez Radę Miasta, stawkę,
Osoby, które będą segregować odpady będą płacić mniejsze rachunki.
Właściciele nieruchomości nie będą musieli podpisywać indywidualnych umów z przedsiębiorstwami odbierającymi śmieci.
Odpady będą odbierane przez firmę, która zostanie wyłoniona w przetargu.
Urząd będzie też organizować i wskazywać mieszkańcom punkty odbioru śmieci wielkogabarytowych, przeterminowanych lekarstw i chemikaliów, starych baterii, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego czy np. zużytych opon.
Od kiedy ustawa będzie funkcjonować?
Na podstawie kalendarium, które zostało opracowane przez Ministerstwo Środowiska, „rewolucja śmieciowa” przebiega i przebiegać będzie według określonych terminów – daty, które podajemy w kalendarium, są terminami ostatecznymi. Gminy, które będą gotowe do wcześniejszego wprowadzenia systemu, mogą wprowadzić go wcześniej.
1 stycznia 2012 r. – rozpoczęła się rewolucja śmieciowa w Polsce! Gminy mają do półtora roku (do połowy 2013 r.) na wprowadzenie, na swoim terenie nowego sposobu zarządzania odpadami, wyłonienie firm przewożących odpady w przetargach i poinformowanie mieszkańców o nowym systemie – uwaga: osoby, które zaczną segregować śmieci będą płacić mniej!
1 lipca 2012 r. – sejmik województwa uchwala aktualizację wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz uchwałę w sprawie wykonania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, w której określone zostaną regiony oraz regionalne instalacje do zagospodarowania odpadów, czyli wskazane miejsca, gdzie będą przetwarzane odpady: np. spalane, sortowane, kompostowane.
1 stycznia 2013 r. – do tego czasu gminy powinny uchwalić lokalne regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Do tego czasu gminy są zobowiązane również wyznaczyć stawki opłat i szczegółowe zasady ich ponoszenia. Tego dnia rozpoczną się kampanie edukacyjno-informacyjne dla mieszkańców na temat nowych zasad odbioru odpadów w ich gminie.
1 lipca 2013 r. – zatrudnione przez gminy firmy odbierają śmieci – Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania odpadów. Każdy mieszkaniec może oddać dowolną ilość śmieci – w tym np. te wielkogabarytowe. Uwaga! Osoby segregujące śmieci są premiowane: płacą mniejsze rachunki za odpady!
W naszym mieście trwają już przygotowania do wdrażania znowelizowanej ustawy w życie. Niebawem właściciele i zarządcy nieruchomości za pomocą ankiety przekazywać będą dane, na podstawie których podpisywane będą umowy na wywóz odpadów. Rozpoczyna się też kampania informacyjna i edukacyjna w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych – w tym tygodniu został ogłoszony pierwszy konkurs multimedialny dla uczniów, kolejne ogłaszane będą w przeciągu roku, będą też pogadanki w szkołach i inne akcje promujące prawidłową gospodarkę odpadami.
Wąbrzeźnianie nie powinni mieć problemów z segregacją odpadów – robimy to już kilka lat i na terenie większości nieruchomości stoją pojemniki do selektywnego zbierania odpadów, takich jak np. papier, metale, tworzywa sztuczne, szkoło, odpady ulegające biodegradacji. A tam, gdzie ich nie ma, będą musiały być uzupełnione.
Nowe przepisy mają dać szansę na skuteczną walkę z dzikimi wysypiskami. Promują proekologiczne zachowania. Zobowiązują też gminy do prowadzenia wspólnej polityki w zakresie budowy i prowadzenia urządzeń oraz instalacji do utylizacji i składowania nieczystości.