Blisko 100 osób skorzystało z zaproszenia burmistrza oraz starosty wąbrzeskiego na Śniadanie Rzemiosła i Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego.
8 lutego w Restauracji OAZA na pierwszym Śniadaniu Rzemiosła i Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego spotkali się przedstawiciele biznesu, zarówno tego dużego, jak i tego zupełnie małego, oraz reprezentanci samorządów lokalnych z naszego regionu, środowiska rzemieślników i instytucji wsparcia ekonomii społecznej. Organizatorzy spotkania – burmistrz Tomasz Zygnarowski i starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz – przywitali blisko sto osób. – Miło mi również, że jest wśród nas – mówił burmistrz Tomasz Zygnarowski – Tomasz Nalaskowski, „sprawca” tego dzisiejszego spotkania. Tak naprawdę, to właśnie dzięki panu Tomaszowi, jego zaangażowaniu w reaktywację stowarzyszenia rzemieślników, jego listopadowej wizycie w Wąbrzeźnie – narodził się pomysł organizacji śniadań biznesowych. A dzisiejsza frekwencja i fakt, że są wśród nas również wójtowie ościennych gminy, w tym również gminy Lisewo, to zapowiedź czegoś większego. Nie chcemy rozmawiać o przedsiębiorczości na płaszczyźnie jednej gminy, chcemy wyjść poza obszar naszego miasta.
Biznesowe śniadanie zostało podzielone na dwie części. Czas pierwszej z nich przeznaczono na prezentacje. Rozpoczęło się od networkingu, który doskonale wpisał się w formułę pierwszego spotkania – bo gdzie lepiej zbudować sieć kontaktów i zaprezentować swoje usługi, jak nie właśnie przy takich okazjach. A o tym, jak to zrobić i dobrze się zaprezentować mówiła Joanna Chorwacka. Kolejnym – również ważnym tematem – było omówienie najważniejszych zmian i przedstawienie możliwości udzielania pomocy dla nowych projektów inwestycyjnych w ramach programu „Cała Polska strefa”. Te zagadnienia przedstawiła Joanna Gasek z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Później był czas na poznawanie się, nawiązywanie kontaktów i wymianę wizytówek, zaproszeń do współpracy i też zwykłych luźnych rozmów przy stoliku. Na zakończenie gospodarze poprosili wszystkich o wypełnienie ankiety. Przy jej pomocy na temat organizowania Śniadań Rzemiosła i Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego wypowiedziało się 65 osób. Prawie wszystkim, bo 63 osobom, spodobała się ta formuła i są zainteresowani kolejnymi spotkaniami. Natomiast trochę zdania podzielone są na temat ich częstotliwości, jedni chcą się spotykać co trzy miesiące, inni raz w miesiącu, nieliczni, bo trzy osoby – raz w roku, a jedna osoba co dwa tygodnie. Na kolejnych śniadaniach chcieliby poznać branże uczestników spotkań, wymienić się wiadomościami o możliwościach otrzymania dofinansowań, porozmawiać o aktualnej sytuacji na runku pracy i możliwościach otrzymania wsparcia na tworzenie nowych etatów, o problemach małych przedsiębiorstw i sposobach ich rozwiązania. Chcą spotkać się z przedstawicielami banków, funduszy poręczeniowych, grupy BIN, ZUS i Urzędu Skarbowego. Oczekują również dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii czy też obsłudze prawnej firm.