Celem strategicznym kreacji Marki Miasta Wąbrzeźno jest poprawa funkcjonowania rynku pracy oraz zmiana trendów demograficznych. Jest to największe wyzwanie rozwojowe.Nowa Marka ma rozwiązywać realne problemy, a nie działać na zasadzie budowania “obrazka” i promować Wąbrzeźno dla samego faktu promowania. Marka ma efektywnie przekładać się na korzyści gospodarcze.
Strategia Rozwoju Miasta Wąbrzeźno
Strategia rozwoju Gminy Miasto Wąbrzeźno jest kluczowym elementem planowania rozwoju lokalnego. Jest to dokument, którego celem jest wskazanie wizji oraz strategicznych kierunków rozwoju miasta. Strategia jest podstawowym instrumentem długofalowego zarządzania gminą miejską. Pozwala na zapewnienie ciągłości i trwałości w poczynaniach władz miasta niezależnie od zmieniających się uwarunkowań politycznych. Strategia umożliwia również efektywne gospodarowanie własnymi zasobami, takimi jak: środowisko kulturowe i przyrodnicze, zasoby ludzkie, infrastruktura czy też środki finansowe.
Program rewitalizacji
Program Rewitalizacji Miasta Wąbrzeźno na lata 2016 – 2023 został opracowany w oparciu o Zasady programowania przedsięwzięć rewitalizacyjnych w celu ubiegania się o środki finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020 oraz spełnia wymogi zawarte w Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014 – 2020. Uzyskał on akceptację Instytucji Zarządzającej RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego i został wpisany do Wykazu programów rewitalizacji województwa kujawsko-pomorskiego. Wpis ten otwiera nam drogę do ubiegania się o środki na projekty rewitalizacyjne.
W programie ujęte zostały główne kierunki i cele rewitalizacji – aktywizacja, integracja społeczna i ożywienie społeczne oraz rozwój infrastruktury dla prowadzenia tej integracji. Pod tymi hasłami – ogólnie mówiąc – mieszczą się usługi na rzecz niesamodzielnych mieszkańców Wąbrzeźna – bezrobotnych i z racji podeszłego wieku, oraz aktywizacja społeczno-zawodowa osób, rodzin i grup zagrożonych ubóstwem. Zadania te będą realizowane na obszarze wyznaczonym do rewitalizacji. Głównie są to tereny Podzamcza, które będą kompleksowo zagospodarowane i dostosowane do potrzeb, jak np. amfiteatr, przebudowa Góry Zamkowej czy też budowa placu rekreacyjno-rehabilitacyjnego.
Plan gospodarki niskoemisyjnej
Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny, w którym opisane są m.in. kierunki działań zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza. Posiadanie tego planu jest niezbędnym warunkiem do ubiegania się o środki finansowe z UE na działania inwestycyjne w latach 2014– 2020 w zakresie ograniczania emisji, zwiększenia efektywności energetycznej oraz instalacji OZE.
Program opieki nad zabytkami
Program jest podstawą do podejmowania działań wspierających i koordynowania prac z dziedziny ochrony i krajobrazu kulturowego oraz upowszechniania i promowania dziedzictwa kulturowego. Działania te określone są nie tylko w odniesieniu do władz gminy, ale do całej społeczności.
W programie zawarta jest charakterystyka zasobów kulturowych Wąbrzeźna, wskazane są kierunki działań w zakresie opieki nad zabytkami, określone są konieczne do wykonania zadania oraz sposoby ich realizacji. Określone są cele i kierunki Programu, jak również wskazane są narzędzia finansowania działań podejmowanych w zakresie ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.
W programie tym znajdziemy wykazy zabytków architektury sakralnej, mieszkalnej, użyteczności publicznej, budownictwa obronnego, zabytkowe cmentarze, zabytkowe układy przestrzenne. Zamieszczono również wykaz 316 obiektów, które zostały wykreślone z różnych przyczyn z wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz gminnej ewidencji zabytków.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to plan miejscowy, który jest dokumentem utworzonym zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Musi mieć go każda gmina w Polsce.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest aktem prawnym, w którym ustala się przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określa sposób zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.