Płacę podatki w Wąbrzeźnie
Zielone i ukwiecone miejsca, atrakcyjne tereny do wypoczynku i rekreacji, nowe nawierzchnie dróg i chodników, wzbogacana oferta kulturalna, rekreacyjna i sportowa, dbałość o środowisko, rozwój edukacji, bezpieczeństwa publicznego to tylko niektóre z działań, które samorząd realizuje, aby podnosić jakość życia wąbrzeźnian. Wszystkie działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju miasta są możliwe m.in. dzięki wpływom z podatku PIT, który mieszkańcy rozliczają w wąbrzeskim Urzędzie Skarbowym.
Rozlicz PIT w Wąbrzeźnie
Prawie 40 % Twojego podatku dochodowego trafia dla budżetu samorządu, reszta do Skarbu Państwa. Rozliczając się w wąbrzeskim Urzędzie Skarbowym przyczyniasz się do rozwoju miasta, przez co możesz korzystać z coraz lepszych ofert.
Jak płacić podatki w Wąbrzeźnie?
- Przekaż pracodawcy informację o zmianie Urzędu Skarbowego.
- Wpisz w swoim PIT wąbrzeski adres zamieszkania oraz dane Urzędu Skarbowego w Wąbrzeźnie.
Pamiętaj!
Nie musisz być zameldowany w Wąbrzeźnie. Wystarczy, że jesteś jego mieszkańcem i na co dzień korzystasz z oferty miasta.
Możesz też pomagać – przekazując 1,5 % swojego podatku
Ta pomoc nic nie kosztuje!
Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5 % podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2023 dostępny jest na stronie Narodowego Instytutu Wolności
Jak przekazać 1,5 % podatku?
W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc. Dodatkowo można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1,5 % podatku, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.
Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji, by rozliczyć PIT. Robi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, a przygotowane zeznanie jest dostępne na portalu podatkowym.
Podatnik może je elektronicznie zweryfikować, zaakceptować, poprawić i uzupełnić. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 2 maja PIT pozostanie bez zmian, zostanie uznany za zaakceptowany.
Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1,5 %, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.
Jak emeryt lub rencista może przekazać 1,5 % podatku?
Wszystko na ten temat tej usługi znajdziesz pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/przekaz-1-podatku-jako-emeryt-lub-rencista