




W 2009 roku Gmina Miejska Wąbrzeźno otrzymała nagrodę „Kryształy Przetargów Publicznych” w kategorii przedsięwzięcia infrastrukturalne wpływające na poprawę jakości życia obywateli – w grupie zamawiających za projekt: Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Wąbrzeźnie.
Wyróżnienie w konkursie „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” dla Wąbrzeźna
4 listopada 2014 r. zastępca burmistrza Wojciech Bereza oraz kierownik Wydziału Geodezji, Budownictwa i Inwestycji Maria Polkowska wzięli udział w gali konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!”.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Warszawie w Ministerstwie Środowiska. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali statuetki za najlepsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska. Wręczał je wiceminister środowiska Piotr Otawski.
– Konkurs „Zielone Miasta – w stronę przyszłości” był skierowany do miast, które prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska i mogą pochwalić się nowatorskimi, wysoce ekologicznymi rozwiązaniami – informują organizatorzy konkursu. – Celem przedsięwzięcia było promowanie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju miast. Do udziału w konkursie zgłosiło się 60 gmin i miast. Kapituła konkursu przyznała 4 nagrody główne i 32 wyróżnienia. W konkursie obowiązywało kilka kategorii. Nasze miasto zgłosiliśmy do kategorii „transport ekologiczny i infrastruktura drogowa”. W dziedzinie tej nie przyznano nagród. Jak podali organizatorzy – ze względu na wyrównany, wysoki poziom realizowanych projektów zostały przyznane wyróżnienia. Otrzymały je: Wąbrzeźno, Bydgoszcz, Gdańsk i Radom.
Do konkursu zgłosiliśmy projekt pn. „Modernizacja pasów drogowych przebiegających przez Wąbrzeźno w obrębie ulic: Grudziądzkiej, Partyzanta, 1 Maja, Kętrzyńskiego, nitki powrotnej ul. 1 Maja, Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska”.
Nagrodą dla wszystkich zwycięskich miast i gmin był udział ich przedstawicieli w wizycie studyjnej w Londynie, będącym laureatem konkursu Komisji Europejskiej Zielona Stolica Europy (European Green Capital). W wizycie tej wzięła udział Monika Kukowska – pracownik Wydziału Geodezji, Budownictwa i Inwestycji, która w Urzędzie zajmuje się sprawami ochrony środowiska.
Konkurs w całości został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Szczegóły na temat konkursu:
HITY POMORZA I KUJAW 2017
Zakład Stolarski Marka Rumińskiego oraz Gmina Miasto Wąbrzeźno wśród laureatów Konkursu Gospodarczo-Samorządowy HIT Pomorza oraz Kujaw i Pomorza 2017
W konkursie Gospodarczo-Samorządowy HIT Pomorza oraz Kujaw i Pomorza, każdego roku wyłaniane są podmioty, które mogą poszczycić się cennymi dokonaniami rynkowymi, samorządowymi i ekologicznymi oraz których dokonania warto promować. Edycja z 2017 roku miała swój finał 20 czerwca w Gniewie. Tego dnia na gali, która odbyła się na dziedzińcu zamku krzyżackiego – uhonorowani zostali jego laureaci. Wśród nich byli burmistrz Leszek Kawski – przedstawiciel naszego samorządu oraz Marek Rumiński – właściciel Zakładu Stolarskiego. Tytuły HIT 2017 Gmina Miasto Wąbrzeźno otrzymało w kategorii ekologia – za nowatorskie, modelowe działania na rzecz wdrożenia systemu segregacji odpadów komunalnych; a Marek Rumiński w kategorii produkcja – za wysoką jakość produkowanych okien i drzwi w oparciu o technologię Oppold System.
Do konkursu zarekomendowano 193 podmioty w siedmiu kategoriach, z których kapituły konkursu województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, po wizytach u uczestników konkursu, zakwalifikowały 40.
Organizatorami konkursu jest Instytut Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów oraz Starostowie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym również starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz. Konkurs realizowany jest od połowy lat 90. ubiegłego wieku – najpierw na obszarze Wielkopolski, następnie w województwach lubuskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim.
Znak jakości ekonomii społecznej i solidarnej 2021
Gminie Miasto Wąbrzeźno przyznano tytuł: Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej, a Spółdzielnia Socjalna BAZA została laureatem znaku ekonomii społecznej „Zakupu Prospołecznego”. Laureatów ogłoszono na Międzynarodowym Forum Ekonomii Społecznej, które odbyło się w Toruniu.
Wyróżnienia w obszarze ekonomii społecznej w naszym województwie przyznaje Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej, powołany przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przyznawane są także Wyróżnienia Specjalne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Jednym z nich jest tytuł „Samorząd przyjazny ekonomii społecznej” – którym w 2021 roku uhonorowano wąbrzeski samorząd.
Przyznawany jest samorządom, które tworzą przyjazne warunki dla uruchamiania i prowadzenia działań w obszarze ekonomii społecznej oraz w czasie pandemii COVID-19 w latach 2020-2021, wykazały się działaniami na rzecz podmiotów ekonomii społecznej dotyczącymi przeciwdziałania jej skutkom.
Natomiast Spółdzielnia Socjalna BAZA znalazła się w gronie laureatów wyróżnionych znakiem ekonomii społecznej – Certyfikatem Zakup Prospołeczny. Jest to wyróżnienie przyznawane podmiotom ekonomii społecznej. Kapituła przyznając je kierowała się głównie ich zdolnością do skutecznej adaptacji w sytuacji pandemii, mającej na celu utrzymanie miejsc pracy, zachowanie płynności finansowej oraz utrzymanie działalności poprzez np.: elastyczne i kreatywne dostosowanie do nowych warunków rynkowych oraz rozwój, modyfikację lub zmianę profilu działalności.