Informacje o Syke
Syke leży w północno-zachodnich Niemczech w landzie Dolna Saksonia (Niedersachsen), w powiecie Diepholz, 20 km na południe od Bremy, drugiego co do wielkości miasta portowego Niemiec (po Hamburgu). Liczba mieszkańców Syke – 24 tysiące. Syke to „zielone miasto” otoczone przez dwa duże lasy o powierzchni ok. 900 hektarów – Friedeholz i Westermark. Przepływa tam również mała rzeka Hache.
Jest to miasto typowo rowerowe, gdzie od lat popularyzowany jest aktywny tryb życia. Ścieżkami rowerowymi można dojechać praktycznie wszędzie. Ich s ieć jest bardzo dobrze rozbudowana, spełniając tym samym oczekiwania najbardziej wymagających cyklistów. Funkcjonuje tam wiele dobrze prosperujących gospodarstw agroturystycznych, co stwarza warunki dla rozkwitu ekologicznej turystyki.
Do turystycznych atrakcji należy położone w lesie Friedeholz, muzeum powiatowe (Kreismuseum), w skład którego wchodzi muzeum dziecięce i folklorystyczne ,,Krendel“. Oznaczona strzałką leśna ścieżka (Wald-Weg-Zeichen) łączy muzeum z ,,folwarkiem” (Centrum Kultury i Sztuki). W lesie Friedeholz znajdują się : Wilczy Wąwóz ze sceną pod gołym niebem, Bajkowy Plac oraz Kurhany.
Z góry w Ristedt roztacza się piękny widok na dolinę z ujściem rzeki Wesery oraz hanzeatyckie miasto Bremen. Infrastruktura tego terenu umożliwia miłe spędzenie czasu. Różnorodność propozycji kulturalnych wykracza daleko poza granice miasta Syke: Koncerty w Wilczym Wąwozie, ,,letnie party marzeń”, zloty motocyklistów połączone z występami zespołów jazz i folk, dają pełnię wrażeń kulturalnych i rozrywkę.
W Syke zlokalizowane są szeroko zróżnicowane, dobrze prosperujące, średniej wielkości przedsiębiorstwa. To miejsce, gdzie znajdują się rożne typy szkół (podstawowe, licea, gimnazjum oraz zawodowe), do których uczęszcza ponad 7 tys. uczniów. Znajdują się tu również wszystkie ważne urzędy miejskie, gminne, instytucje i stowarzyszenia.
Herb miasta Syke przedstawia czarną łapę niedźwiedzia z czerwonymi pazurami, na złotym tle. Motyw zaczerpnięty został z herbu hrabiego von Hoya, średniowiecznego władcy ziemskiego, i znajduje się również w herbie powiatu Diepholz.
Współpraca Wąbrzeźno – Syke
Pierwsza wizyta delegacji z Syke w Wąbrzeźnie miała miejsce w kwietniu 2006 roku. Jednym z głównych inicjatorów nawiązania współpracy pomiędzy polskim i niemieckim miastem był Frank Reglin z Syke. To pierwsze spotkanie stworzyło grunt do podpisania umowy partnerstwa podczas oficjalnej wizyty delegacji z Wąbrzeźna w Syke. Zgodnie z umową podpisaną 8 grudnia 2006 r.: „Życzeniem miast Syke i Wąbrzeźna jest przystąpienie do partnerstwa, będącego częścią pokojowego pożycia w Europie. (…) Partnerskie porozumienie jest symbolem wolnego, tolerancyjnego i pokojowego społeczeństwa”.
Był to przełomowy krok, który niewątpliwie wpłynął na dalsze koleje współpracy. Przyjaciele z Syke odwiedzili Wąbrzeźno w czerwcu 2007 r. Po raz pierwszy razem mieliśmy wówczas możliwość świętowania Dni Miasta. Do Wąbrzeźna przyjechali reprezentanci różnych środowisk: samorządowców, przedsiębiorców, strażaków, sportowców przedstawicieli oświaty i niepełnosprawnych. Podczas organizowanych, tematycznych spotkań zostały nawiązane kontakty istotne z punktu widzenia dalszego rozwijania współpracy. Wąbrzeźnianie z kolei odwiedzili Syke we wrześniu.O tym, że współpraca ma się dobrze i rozwija wielotorowo świadczą liczne inicjatywy, które do tej pory podjęto. Aktywnie w działania partnerskie włączyli się m.in. strażacy, uczniowie szkół, sportowcy i hodowcy gołębi. Partnerstwo między miastami z roku na rok się zacieśnia. Staramy się wiedzieć o sobie jak najwięcej, poszerzać wiedzę, także tę historyczną. Taką możliwość daje niemieckim przyjaciołom wydany w Wąbrzeźnie, w ich ojczystym języku, album „Wąbrzeźno wczoraj i dziś”. Warto wspomnieć, że od października 2008 r. działa w Syke Koło Przyjaźni z Wąbrzeźnem Członkowie Koła redagują własną witrynę internetową: www.freundeskreis-syke.eu
W 2006 r. zostały odsłonięte tablice nawiązujące do partnerstwa Wąbrzeźno – Syke. Jako dowód przyjaźni, podczas wizyty w czerwcu 2008 r. w Wąbrzeźnie posadzono dwa drzewa – symbol rozwijającego z roku na rok się partnerstwa. W czerwcu 2008 r. przybyła do naszego miasta delegacja samorządowców i młodzieży z Syke. Mieliśmy okazję po raz drugi wspólnie świętować Dni Wąbrzeźna. Podczas wielkiego finału święta miasta statuetki Burmistrza Wąbrzeźno za rozwój współpracy partnerskiej otrzymali Frank Reglin i Suse Laue.
Niekonwencjonalnym punktem w kalendarium polsko-niemieckiej współpracy byl przelot około 3 tysięcy gołębi wąbrzeskich hodowców z Syke do Wąbrzeźna. Gołębie pokonały ponad
800 km. W 2009 r. odbył się polsko-niemiecki ,,Meeting Partnerski”, który został zrealizowany przez Międzyszkolny Klub Przyjaciół Wąbrzeźno-Syke. Jednym z ciekawszych wydarzeń kulturalnych, oprócz wystaw artystów z miast partnerskich, było wydanie w 2010r. publikacji autorstwa Pawła Beckera ,,Wąbrzeźno i Syke w legendzie”
2010 rok to czas podsumowań trójstronnego, polsko-niemiecko-fińskiego projektu realizowanego w ramach programu ,,Comenius”. Dialog partnerski nawiązali również przedstawiciele środowisk muzycznych. W 2010r. w Wąbrzeskim Domu Kultury odbył się koncert partnerski, w którym wystąpił chór z Syke i orkiestra dęta WDK. Kontynuacją artystycznych spotkań było uczestnictwo wąbrzeskiej orkiestry w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Wachendorf koło Syke, w 2011r. W sierpniu 2011 r. po raz pierwszy Syke odwiedził – wybrany w wyborach samorządowych w 2010 r. – burmistrz Leszek Kawski. W 2011r. na Placu Jana Pawła II odbyło się również uroczyste odsłonięcie tablicy drogowej wskazującej kierunek do naszego miasta partnerskiego.