„Kulturalna bombonierka” w Wąbrzeźnie – pod takim hasłem Wąbrzeski Dom Kultury rozpoczął prace nad realizacją nowego projektu.
Jednym z jego głównych założeń jest dotarcie z ofertą do grup społecznych nieobecnych do tej pory w działalności placówki. Projekt dofinansowany zostanie ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.
Pierwsza część projektu będzie koncentrować się na zbadaniu potencjału, jakim dysponują mieszkańcy naszego miasta w zakresie realizacji zadań społeczno – kulturalnych. Przeprowadzona diagnoza potencjału i zasobów, możliwości i oczekiwań lokalnej społeczności pomoże w stworzeniu atrakcyjniejszej oferty WDK. Podjęte działania wpisują się w strategiczny cel programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne, jakim jest inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.Jednym z oczekiwanych efektów programu jest wzmocnienie roli domu kultury jako miejsca otwartego, wspólnego dla wszystkich mieszkańców.
W ramach II edycji projektu planowane jest m.in. ogłoszenie konkursu na lokalne inicjatywy kulturalne, swoistą „kulturalną bombonierkę”, z której najciekawsze pomysły zostaną zrealizowane w następnym etapie zadania. Pozwoli to na pobudzenie określonych środowisk i grup społecznych dotychczas nieaktywnych w działaniach kulturotwórczych podejmowanych w Wąbrzeźnie.
Na realizację projektu Wąbrzeski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 8 tysięcy złotych. Z początkiem roku odbyły się już pierwsze spotkania warsztatowe zespołu projektowego z udziałem socjologa, pedagoga, psychologa, animatora społecznego oraz kadry WDK. Ich efektem będzie diagnoza i określenie grup/obszarów, wymagających rewitalizacji społecznej w obszarze kultury. W dalszej kolejności planowana jest analiza obecnie podejmowanych działań kulturalnych i możliwości wprowadzenia nowych aktywności.
Gizela Pijar, WDK