Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił konkurs na dofinansowanie badań kolonoskopowych. Nabór wniosków rozpocznie się 31 marca i zakończy 14 kwietnia. W puli konkursu 19 mln. zł.
– Wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, sfinansujemy ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. – Obejmiemy nim 15 tysięcy osób w całym regionie.
– To program, który uratuje życie wielu ludziom. Nowotwory tego rodzaju długo rozwijają się nie dając żadnych dolegliwości. Trzeba mieć świadomość, że w pewnym wieku badania profilaktyczne w tym kierunku są koniecznością. Dodatkowym aspektem jest kwestia kosztów takich badań – co najmniej kilkaset złotych. Większości mieszkańców regionu po prostu nie stać na zrobienie ich sobie, a taka choroba to tykająca bomba w organizmie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych będą mogły skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań (ok. 20%) zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana polipektomia (usuwanie niewielkich niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.
O dotację w ramach konkursu mogą się ubiegać wyłącznie placówki medyczne, które posiadają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na tego rodzaju działania. Nabór wniosków rozpocznie się 31 marca i zakończy 14 kwietnia, rozstrzygnięcie w sierpniu 2017. Pula środków przekracza 19 milionów złotych, dofinansowanie wyniesie 85 proc. wartości przedsięwzięcia.
Szczegóły i dokumenty (http://www.mojregion.eu/index.php/rpo/zobacz-ogloszenia?mmid=99)
Urząd Marszałkowski zapowiada również konkursy, dotyczące innych segmentów profilaktyki zdrowotnej, w tym pediatrii i ostrych zespołów wieńcowych. Na ich realizację przeznaczonych ma być 130 milionów złotych.