Nowa perspektywa programowo – finansowa UE, obejmująca lata 2014 – 2020, podobnie jak poprzednia, przewiduje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa działania rewitalizacyjne. Burmistrz chce ubiegać się o środki na te zadania.
Zanim możliwe będzie aplikowanie o środki zewnętrzne na działania rewitalizacyjne niezbędne jest uchwalenie nowego Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wąbrzeźno. Dlatego też przystąpiliśmy do opracowania tego dokumentu. Jednym z pierwszych etapów jego tworzenia jest dokonanie uproszczonej diagnozy miasta. Do grona wykonawców tego zadania burmistrz zaprasza mieszkańców Wąbrzeźna.
– Nowa perspektywa programowo – finansowa UE, obejmująca lata 2014 – 2020, przewiduje w ramach RPO działania rewitalizacyjne. Chcę skorzystać z tych możliwości. Aby ubiegać się o te środki, musimy opracować gminny program rewitalizacji. Chciałbym – mówi burmistrz Leszek Kawski – aby wypowiedzieli się Państwo na temat potrzeb w tym zakresie. Jakie – według Was – obszary powinny być zrewitalizowane i jakie działania powinny być podjęte w celu ożywienia życia społeczno-gospodarczego w naszym mieście? Na te i inne pytania możecie odpowiedzieć w ankiecie, do wypełniania której bardzo gorąco zachęcam. Udział w badaniu daje nie tylko możliwość aktywnego uczestniczenia w procesie rewitalizacji, ale i też wskazywania kierunków rozwoju miasta, dlatego też gorąco zachęcam Państwa do jej wypełnienia.
Ankieta TUTAJ ZAPRASZAMY!
Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. Działania te prowadzone są przez interesariuszy na podstawie Gminnego Programu Rewitalizacji.
W tej perspektywie w RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego rewitalizacji poświęcone są dwie osie: Oś Priorytetowa 6. Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry oraz Oś Priorytetowa 7. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność. W pierwszej z nich, w Działaniu 6.3 Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonalnych będą mogły brać udział miasta nawet do 5 tysięcy mieszkańców. Nasze miasto zamierza ubiegać się o środki na rewitalizację właśnie z Osi 6. Zanim jednak możliwe będzie aplikowanie o środki zewnętrzne na działania rewitalizacyjne niezbędne jest uchwalenie nowego Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wąbrzeźno. Podobny dokument pod nazwą Lokalny Program Rewitalizacji uchwalony na lata 2009 – 2015 przestał obowiązywać z końcem minionego roku. Był on między innymi podstawą do pozyskania wsparcia finansowego i realizacji inwestycji pn.: Rewitalizacja Placu Jana Pawła II w Wąbrzeźnie.
Gminny Program Rewitalizacji, jak już wspominano, to niezbędny dokument do tego, abyśmy mogli skorzystać ze środków przewidzianych w RPO na rewitalizację. Obecnie przystąpiliśmy do prac nad sporządzeniem tego dokumentu. Przy jego opracowywaniu korzystamy z usług doświadczonej firmy – Lech Consulting Sp. z o.o. z Torunia.
Pierwszym etapem prac jest analiza dokumentów strategicznych gminy oraz opracowanie uproszczonej diagnozy gminy. Kolejne etapy to podział miasta na tzw. Jednostki Struktury Przestrzennej, diagnoza każdej z jednostek, wyznaczenie obszaru zdegradowanego, a następnie obszaru rewitalizacji. Wyznaczenie obszaru rewitalizacji jest kluczowym momentem prac nad GPR. Kolejne działania to między innymi analiza obszaru rewitalizacji, wypracowanie wizji stanu obszaru rewitalizacji po przeprowadzeniu rewitalizacji, opracowanie listy planowanych projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz opracowanie mechanizmu partycypacji społecznej.
Wszystkie informacje na temat tworzenia Gminnego Programu rewitalizacji lokowane będą na naszej stronie w zakładce: Miasto, w kategorii: Inwestycje i projekty, pozycja: Rewitalizacja 2014 – 2020 (TUTAJ).
W kujawsko – pomorskim pula środków przeznaczonych na rewitalizację dla miast znajdujących się w obszarze ZIT wynosi około 100 milionów złotych (25,4 mln euro), a dla pozostałych miast około 120 milionów złotych (28,6 milionów euro). Dla Wąbrzeźna wyliczono 645 595 euro.