W wąbrzeskim Gimnazjum nr 1 uczniowie obchodzą święto bibliotek szkolnych.
Święto Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, które przypada na 24 października, ustanowiony został przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Chodziło o zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. Obchody światowego święta bibliotek szkolnych zostały zainicjowane w roku 1999 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. W wąbrzeskim Gimnazjum nr 1 obchodzono je już po raz jedenasty. Z tej okazji przeprowadzono konkursy pięknego czytania, na najciekawszą scenkę z utworu literackiego, na plakat promujący czytelnictwo, zaproszono na głośne czytanie lektury lektura „13 Poprzeczna” oraz do wielu innych ciekawych wydarzeń związanych z czytelnictwem.
Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się 20 października, było głośne czytanie lektury pt. „13 Poprzeczna” Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. – Na spotkania takie zapraszamy w każdy wtorek do szkolnej biblioteki – mówi Małgorzata Karczewska, jedna z organizatorek szkolnych obchodów. – Uczniowie mieli też możliwość wykazania się zdolnościami plastycznymi, biorąc udział w konkursie na plakat promujący czytelnictwo wśród młodzieży gimnazjalnej. Prace plastyczne zostaną zaprezentowane w szkolnej bibliotece już w listopadzie, po podsumowaniu wszystkich konkursów.
21 października odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W pierwszym jego etapie uczestnicy czytali wybrane przez siebie fragmenty bajki lub baśni, a w drugim fragmenty wybrane losowo. Jury oceniało płynność, poprawność, wyrazistość i tempo czytania. Najlepszymi okazali się: Wiktor Kopeć z kl. IIF oraz Mateusz Rzeczewski z kl.ID. Drugie miejsce zajęli Igor Mikulski IIF oraz Mateusz Olszewski IB, na trzecim miejscu uplasowała się Marcelina Sul IA. Były też Nagroda Specjalną, którą otrzymała Daria Szczepańskiej, oraz wyróżnienia, którymi obdarzono: Julię Przybyłowską z kl. IIIB, Patryka Menerskiego z kl. IIIC, Martynę Makowską z kl. ID i Klaudię Wilk z kl. ID.
23 października gimnazjaliści przeistoczyli się w postacie bohaterów bajek i baśni. – Był to konkurs na najlepiej i najciekawiej przedstawioną scenę z wylosowanego miesiąc wcześniej utworu literackiego – informują organizatorki obchodów. – Tego dnia korytarzami szkoły poruszali się wspaniali bohaterowie z bajek: Pinokio. Przygody Rozbójnika Rumcajsa, Królewna Śnieżka, Legenda o Popielu, Ali Baba i czterdziestu rozbójników, Dzikie Łabędzie, Smerfy, Piękna i Bestia, Trzy Świnki, Myszka Miki oraz Czerwony Kapturek. W tym konkursie najlepsi okazali się uczniowie klasy kl. IB. Drugie miejsce zajęli uczniowie kl. IIIC, a trzecie klasy IA i klasy IIID. – Dzięki zaangażowaniu uczniów – oceniają organizatorki – w szkole zapanowała niezwykła atmosfera radości i zabawy. Sądzimy, że warto częściej proponować uczniom taką wesołą formę rywalizacji, ponieważ wpływa pozytywnie na integrację młodzieży i na pewno działo „odstresowująco”.
– W listopadzie planujemy zabawę literacką pt.”Czy mnie jeszcze pamiętasz?” – informuje M. Karczewska. – Będzie to podsumowanie Święta Bibliotek Szkolnych. Teksty wybranych utworów, lektur z niższych poziomów edukacji umieszczone zostaną w różnych miejscach szkoły. Zdaniem uczniów będzie podanie prawidłowej odpowiedzi na pytanie o autora i źródło prezentowanego tekstu. Natomiast uczniów uzdolnionych literacko zaprosiliśmy do wzbogacenia naszej szkolnej biblioteczki o własne utwory poetyckie. Przez cały październik można było oglądać wystawkę „Słowniczków ortograficznych”. W tych dniach każdy, kto odwiedził naszą szkolną bibliotekę mógł oddać głos na książkę, która, jego zdaniem, powinna znaleźć się w szkolnej bibliotece. Podczas przerw uczniowie przeprowadzali sondaż wśród uczniów i nauczycieli na ten temat.
W czasie obchodów działał również „Kiermasz Książki”. Pieniądze zebrane ze sprzedaży szkoła przeznaczy na zakup książki, którą uczniowie wybierać będą w głosowaniu „Książki naszych Marzen”.
Tegoroczne obchody Święta Bibliotek Szkolnych w Gimnazjum nr 1 organizowały Małgorzata Karczewska, Maria Przytuła- Blonkowska oraz Jagoda Robaczewska – Gapińska.
Fot. Gimnazjum nr 1