XI edycja Powiatowego Konkursu Literackiego dla Osób Niepełnosprawnych z cyklu „Wyprawy Literackie” podsumowana. Laureatką Złotej Maski jest Karolina Reddmann, Złote Kałamarze otrzymali Agata Dembowska i Szymon Woliński.
W ubiegłym tygodniu podsumowany został Powiatowy Konkurs Literacki dla Osób Niepełnosprawnych „Wyprawy literackie”. Była to już 11. edycja. Gala konkursu odbyła się w sali kolumnowej Wąbrzeskiego Domu kultury. Obecni byli na niej uczestnicy konkursu, ich opiekunowie i dyrektorzy instytucji. Nagrody i wyróżnienia wręczali wicestarosta Bożena Szpryniecka, dyrektor MiPBP Aleksandra Kurek i burmistrz Leszek Kawski.
W czasie gali na scenie prezentowali swoje umiejętności uczestnicy konkursu recytatorsko-teatralnego „O Złotą Maskę”. Ich oceny podjęło się jury w składzie: Aleksandra Basikowska, Justyna Zarębska i Lidia Jabłońska. – W tym roku – mówi Aleksandra Kurek, dyrektor MiPBP – w związku z Rokiem Oskara Kolberga temat konkurs brzmiał: „Raz na ludowo”. Do rywalizacji o Złotą Maskę przystąpiły 23 osoby oraz dwa zespoły: z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Dębowej Łąki oraz z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wąbrzeźna. Recytowali lub przedstawiali scenki teatralne, wykorzystując utwory o tematyce ludowej z ziemi wąbrzeskiej i ziemi chełmińskiej. Wszystkim występom towarzyszyła scenografia, oczywiście ludowa, wykonana przez zespół z Dębowej Łąki.
Laureatką Złotej Maski została Karolina Reddmann z Plebanki. Swoją scenką pt. „Bajarka opowiada” urzekła jury i publiczność. Do konkursu przygotowywała ją pani Joanna Górecka z Filii nr 1 w Wąbrzeźnie.
Nagrody Starosty otrzymali:
1. Zespół z SOSzW w Dębowej Łące – przedstawili program słowno-muzyczny „Wsi spokojna, wsi wesoła”. Scenariusz, teksty i scenografia Barbara Belcarska i Anna Jagiełło. Skład zespołu: Kamil Zdziechowski, Krzysztof Marek, Adam Galczewski, Agnieszka Kochańska, Tomasz Kolbusz;
2. Agatka Dembowska z SP w Wielkich Radowiskach – w stroju ludowym, bardzo rytmicznie i brawurowo zaśpiewała piosenkę ludową pt. „Lipka”;
3. Klaudia Zasacka z Gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej – opowiedziała bajkę kujawską „Kowal i diabli” ze zbioru Kolberga.
Nagrody Burmistrza otrzymali:
1. Zespół WTZ Wąbrzeźno – zaprezentowali scenkę słowno-muzyczną z pięknym przekazem ludowym. Wystąpili: Anna Mrowiec, Jarosław Korcz, Agnieszka Pięcek, Krzysztof Porębski, Bożena Radkiewicz. Scenariusz pani Halina Wójcik;
2. Bartosz Borowski z Gimnazjum w Wąbrzeźnie – przedstawił wiersz „Ziemio rodzinna” H. Klimka;
3. Marcin Szcząchor z ZS w Ryńsku – zaprezentował wersję ludową kołysanki „Aaa kotki dwa”.
Nagrodę Biblioteki otrzymała pani Mirosława Dokowska z DPS – zaprezentowała wiersz M. Konopnickiej „W piwnicznej izbie”.
Wyróżnienia: Katarzyna Czarnota, Anna Kałczyńska, Łukasz Krause.
W tym roku o Złoty Kałamarz rywalizowały 22 osoby. Ich zadaniem było napisanie – w dowolnej formie literackiej – pracy na jeden z tematów: „Wąbrzeskie jeziora i ja” lub „Moja ulubiona bohaterka – kobieta w filmie lub książce”. Większość wybrała pierwszy temat. Ich twórczość oceniały: Aleksandra Basikowska, Aleksandra Kurek oraz Sabina Olszewska. Jurorki postanowiły w tym roku przyznać dwie główne nagrody. Tegorocznymi zdobywcami ZŁOTEGO KAŁAMARZA zostali: ośmioletnia Agata Dembowska z Wielkich Radowisk i trzynastoletni Szymon Woliński z Osieczka.
Nagrody Burmistrza otrzymali: Szymon Jarka z SP nr 3, Daria Szczepańska z Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie, Tomasz Kolbusz z Wąbrzeźna.
Nagrody Starosty otrzymali: Gabriela Szczepaniak z SP w Książkach, Tomasz Romanowski z Gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej, Klaudia Zasacka z Gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej.
Nagrodę Biblioteki otrzymała Sylwia Wójcik z WTZ w Wąbrzeźnie.
Wyróżnienia specjalne otrzymali: pani Barbara Jasieniecka z Wąbrzeźna, pani Stefania Dynas z DPS w Wąbrzeźnie.
Wyróżnienia: pan Jarosław Korcz – WTZ, pan Maciej Bartkowski – WTZ, pan Dawid Zawadzki – WTZ, pani Anna Mrowiec – WTZ, pani Wanda Kotłowska –DPS, pani Ewa Kulczewska – DPS, pan Tomasz Damski – DPS, pani Katarzyna Czarnota – ZAZ, Natalia Zasada – Gimnazjum w Wąbrzeźnie, Adrian Basak z Wąbrzeźna.
Nagrody ufundowane były przez Starostę Wąbrzeskiego, Burmistrza Wąbrzeźna, PFRON oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę.
– Dziękujemy bardzo za udział w konkursie i gratulujemy wszystkim nagród i wyróżnień – mówi A. Kurek. – Dziękujemy nauczycielom, terapeutom, dyrektorom placówek, szkół oraz ośrodków z miasta i powiatu, a także bibliotekarkom i rodzicom za przygotowanie uczestników do konkursu.