Ksiądz Adam Boniecki przyciągnął na spotkanie sporą publiczność. I nie ma się co dziwić. Znana, ciekawa postać, uznawana za autorytet musi interesować i działać jak magnes.
Wizyta ks. A. Bonieckiego jest jedną z ciekawszych wydarzeń Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej. Uczestnicząc w nim mogliśmy dowiedzieć się więcej o jego życiu, pracy i twórczości. Poznać jego zdanie na tematy, które poruszane są obecnie w kręgach politycznych czy duchownych, czy ot po prostu – zapytać o ulubionego autora i ulubioną książkę. Na wszystkie – bez względu na to czy były łatwe, czy proste, odpowiadał spokojnie i rzeczowo. Nikogo nie oceniał w swoich wypowiedziach, nikogo nie ganił. Zapewne wszyscy, którzy przyszli w czwartek do WDK, mogą potwierdzić opinię, że spotkanie z ks. Adamem Bonieckim to lekcja kultury dialogu i wyrażania myśli.
Jak zawsze na tego typu spotkaniach, była możliwość zakupu książek i zdobycia autografu gościa i jak zawsze skorzystało z niej wielu uczestników. Niespodzianką dla ks. A. Bonieckiego była obecność w sali widowiskowej WDK jego uczennic z Grudziądza. Spotkanie po kilkudziesięciu latach przywołało wiele wspomnień i wzruszeń.
Książki ks. Adama Bonieckiego znajdziemy m.in. na półkach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. W zbiorach są: „Dookoła świata”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Vademecum” i „Czasem trzeba zażartować”.
Organizatorami Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Wąbrzeski Dom Kultury.
Program Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej TUTAJ
Adam Edward Boniecki – marianin, ksiądz Kościoła katolickiego, Redaktor Senior „Tygodnika Powszechnego”. W wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów (w roku 1993 został przełożonym generalnym Zgromadzenia). Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1960. W latach 1961-1964 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1973 – 1974 studiował w Paryskim Instytucie Katolickim. Był m.in. katechetą licealnym w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim na KUL-u i w kościele św. Anny w Krakowie. Od 1964 związany z Tygodnikiem Powszechnym. W 1979 na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano” i został redaktorem naczelnym pisma (1979-1991). Po powrocie do „Tygodnika Powszechnego” w 1991 został asystentem kościelnym, a po śmierci Jerzego Turowicza (1999) został redaktorem naczelnym pisma. Autor wielu publikacji i książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża: rozmowy o encyklikach” (wraz z Katarzyną Kolendą-Zaleską), „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Vademecum” oraz „Dookoła świata”. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Źródło: Wikipedia