Młodzi ludzie – międzykulturowo aktywni na rzecz zrównoważonej przyszłości – to temat trójstronnego, tegorocznego projektu zrealizowanego na początku października w Maroku. Młodzież z Wąbrzeźna, Syke i Ajdir spotkała się już po raz piąty – po raz trzeci w Ajdir.
12-osobowa grupa wąbrzeskich licealistów, pod opieką nauczycieli Michała Stenzla oraz Jacka Łamka, w towarzystwie rówieśników z Syke i Ajdir, spędziła w Maroku intensywne 12 dni. Za sprawą rozbudowanego programu projektu, dofinansowanego ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, młodzi Wąbrzeźnianie poznali kulturę, historię, tradycję i życie codzienne Marokańczyków. Poprzez realizację różnych zadań grupowych porównano sytuację w Ajdir, z sytuacją w Polsce i Niemczech analizując co jest inne, a co podobne, czym się różnimy i jakie są typowe tradycje w partnerskich miastach. Poruszono też tematy z zakresu roli religii w Maroku. Zwieńczeniem tych zagadnień był Międzynarodowy Festiwal w centrum kultury, z udziałem mieszkańców Al Hoceimy, podczas nastąpiło którego przedstawiono przygotowane prezentacje zawierające m. in. fakty, tradycje i kulturę każdego z krajów. Nie zabrakło tańca, muzyki i marokańskich gier. Zorganizowano również Wieczór Talentów, dwudniową wycieczkę do miejscowości Chefchaouen, zwiedzanie tradycyjnej marokańskiej wioski oraz Parku Narodowego. Jedną z ważniejszych części projektu było opracowanie i przygotowanie przedstawienia dotyczącego trudnego w Maroku tematu ekologii – odpadów, wody i energii & klimatu, zaprezentowanego podczas Dnia Środowiska.
Swoimi spostrzeżeniami z pobytu w Maroku podzieliła się z nami uczestniczka projektu – Patrycja Dziełak z Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie – „Zaskoczyło mnie niezwykle ciepłe i serdeczne powitanie, jakie przygotowali nam Marokańczycy – ich radość i gościnność były naprawdę wzruszające. Dzięki temu wydarzeniu mogłam poznać ich bogatą kulturę, spróbować tradycyjnych marokańskich potraw oraz podziwiać piękne widoki i malownicze plaże – podkreśla uczennica liceum – Ta wymiana pozwoliła mi doskonalić umiejętność komunikacji w obcym języku oraz nawiązać wiele nowych, wartościowych znajomości, które pielęgnuję do dziś. Ten wyjątkowy czas wspominam z ogromnym sentymentem, a zdobyte doświadczenia i piękne wspomnienia pozostaną ze mną na zawsze”- dodaje Patrycja Dziełak. W napiętym harmonogramie pobytu przewidziano też czas na wzajemne poznanie, animacje językowe i grupowe kreatywne zajęcia.
Nadchodzi kolej na Wąbrzeźno!
Jak już informowaliśmy – kolejna – VI edycja międzynarodowego spotkania młodzieży przewidziana jest w Wąbrzeźnie na przełomie sierpnia i września 2025. Po raz pierwszy do polskiej, niemieckiej i marokańskiej grupy, dołączy młodzież francuskiego La Chartre sur le Loir. Przez 10 dni 50-ciu uczestników projektu, będzie nie tylko realizować ściśle określony program, głównie związany z ekologią, ale weźmie również aktywny udział w wydarzeniach, które w tym czasie planowane są w Wąbrzeźnie. Natomiast przed wąbrzeską grupą dodatkowe, ważne zadanie: prezentacja uroków naszego miasta – a mając na względzie to że większość naszych gości po raz pierwszy odwiedzi tę część Europy – także polskiej tradycji i kultury.