W trzech województwach ogłoszono terminy naboru wniosków o dofinansowanie do szkoleń i doradztwa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Do rozdysponowania przez Urzędy Marszałkowskie jest pula 28 milionów złotych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W ciągu ostatnich tygodni Urzędy Marszałkowskie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim i łódzkim ogłosiły terminy, w których będą przyjmowane ostatnie w tym roku wnioski o dofinansowanie do szkoleń i doradztwa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dla wielu małych i średnich firm z tych regionów może to być ostatnia w tym roku szansa na pozyskanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przedmiotem konkursów ogłoszonych przez Urzędy Marszałkowskie są szkolenia i doradztwo dla pracowników MŚP, które mają jednostkę organizacyjną na terenie danego województwa i zatrudniają w niej pracowników. Oprócz udziału w popularnych projektach szkoleniowych POKL z otwartą rekrutacją, firmy mogą także ubiegać się o dofinansowanie do realizacji zamkniętych programów szkoleniowo-doradczych. W tym przypadku wszystkie formy wsparcia w projekcie dedykowane są konkretnemu przedsiębiorstwu i dopasowywane do jego specyficznych potrzeb. Oznacza to, że liczba, tematyka i sposób realizacji szkoleń, liczebność grup szkoleniowych, czy zakres sesji doradczych na etapie przygotowywania wniosku aplikacyjnego jest układany pod kątem potrzeb firmy, która występuje o środki. Taka forma korzystania z dotacji na szkolenia i doradztwo, choć potencjalnie bardzo efektywna dla beneficjenta środków, jest nadal mało popularna.
Jak już wspomniano, o dofinansowanie w ramach danego konkursu mogą ubiegać się wyłącznie małe i średnie firmy z województwa, w którym ogłoszono nabór wniosków. Poziom dotacji może sięgnąć nawet 100% kosztów kwalifikowalnych (jeśli wnioskodawca nie korzystał dotychczas z tzw. pomocy de minimis), obejmując takie kategorie wydatków jak:
- koszty realizacji szkoleń – wynagrodzenia trenerów, zakup usług szkoleniowych, koszty organizacji szkoleń (wynajem sal, catering, materiały szkoleniowe, zakwaterowanie uczestników itp.),
- koszty realizacji doradztwa – wynagrodzenie konsultantów lub zakup usług doradczych oraz inne koszty związane z przeprowadzeniem doradztwa,
- koszty promocji i zarządzania projektem – wynagrodzenie kierownika projektu czy osób odpowiedzialnych za realizację szkoleń, koszty realizacji działań związanych z informowaniem o realizacji projektu,
- koszty administracyjne – rozliczane ryczałtowo, w wysokości od 4% do 9% pozostałych wydatków, w zależności od całkowitego budżetu projektu.
Minimalna wartość projektu wynosi 50 tysięcy złotych, przy czym projekty o wartości poniżej 100 tysięcy złotych rozliczane są w sposób uproszczony.
Choć konkursy na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, różnią się istotnymi szczegółami, które predestynują określone typy przedsiębiorstw do aplikowania o środki. I tak, w województwie kujawsko-pomorskim na dofinansowanie mogą liczyć wyłącznie MŚP, które prowadzą działalność eksportową i chcą rozwijać kompetencje swoich pracowników w tym zakresie. Z kolei w województwach lubelskim i łódzkim dotację mogą uzyskać wyłącznie firmy, które zdecydują się aplikować o realizację opisanych już zamkniętych programów szkoleniowo-doradczych. Ponadto, w województwach kujawsko-pomorskim i lubelskim wszystkie szkolenia o dofinansowanie których ubiega się dana firma, powinny kończyć się egzaminami zewnętrznymi.
Konkurs w województwie kujawsko-pomorskim został już ogłoszony, wnioski o dofinansowanie można składać do 30 września. W pozostałych regionach nabór rozpocznie się we wrześniu br. i będzie trwał do 14 października br. (woj. łódzkie) lub do wyczerpania środków (woj. lubelskie). Zainteresowani przedsiębiorcy mają więc jeszcze nieco czasu na podjęcie działań związanych z pozyskaniem środków.
Z tej szansy naprawdę warto skorzystać, kolejna trafi się dopiero za rok.
Kamil Górecki
Ekspert ZPP
SMARTBOX
www.zpp.net.pl dla www.wabrzezno.com