Ciekawe zajęcia, zaoferowane na pierwszy ferii zimowych, przyciągnęły do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie sporą grupę dzieci.
Z oferty spędzenia wolnego czasu skorzystało szesnaścioro dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Zajęcia pn. „Śladami bajek – ferie w bibliotece” odbywały się od 27 do 31 stycznia.
– Pierwszego dnia – mówi bibliotekarka Dorota Sionkowska, która przygotowała zajęcia – zamieniliśmy się w kreatorów mody i zaprojektowaliśmy balowe suknie dla księżniczek. Nawet chłopcy chwycili za błyszczący papier i nożyczki, aby wystroić swoje modelki. Ten zapał nie może dziwić, bo wszak najwięksi dyktatorzy mody to mężczyźni! Wtorek przyniósł nam porcję gier ruchowych i zagadek. Były harce z balonami i szukanie szczegółów na obrazkach przez lornetkę. Na „balu u Kopciuszka” nie mogło oczywiście zabraknąć tańców i słodkiego poczęstunku. Zajęcia środowe to już zupełnie „inna bajka”. Dzieci pracowały z tabletami, elektronicznymi katalogami i poznawały tajniki systemu bibliotecznego MAK+. Jak samodzielnie odnaleźć pożądaną książkę na regale? Teraz każdy z feriowiczów świetnie to potrafi! Czwartkowe spotkanie zostało zatytułowane „Dawne opowieści” i w całości poświęcone wydarzeniom sprzed 100 laty, kiedy Wąbrzeźno wróciło do Polski. Na początek dzieci wysłuchały fragmentu uroczego opowiadania Gustawy Jareckiej „Szósty oddział jedzie w świat”. Książeczka przedstawia nasze miasto sprzed blisko wieku, widziane oczami kilkunastoletniej Wandzi. Jak wówczas wyglądało miasto, jego ulice i główne budynki, dzieci obejrzały na slajdach. Dowiedziały się też o głównych bohaterach roku 1920 – generale Pruszyńskim, Józefie Szczepańskim, Adeli Łukiewskiej. Utrwaliły sobie te informacje układając rozsypanki wyrazowe i puzzle. A na zakończenie bawiliśmy się w zabawę naszych pradziadków „ciepło-zimno”, która wzbudziła – nieoczekiwanie – ogromne emocje.
Ostatni dzień naszych ferii – podsumowuję p. Dorota – to turniej gier planszowych. Biblioteka może pochwalić się sporym zbiorem gier, a w nim takimi hitami planszówek jak: Monopoly, Scrabble, 5 sekund, Taboo. Dixit. Mamy też rzecz jasna, cieszące się niesłabnącą popularnością: warcaby, szachy, czy „chińczyka”. Gry planszowe to rozrywka dla każdego. Podczas zabawy nabywamy nowe umiejętności, a także szlifujemy nasze zdolności. Szczególnie ekscytujące było granie w zespołach. Odrobina rywalizacji wzbudziła nie lada emocje, ale czy może być coś fajniejszego, niż osiągnięta wspólnymi siłami wygrana?
Fot. Nadesłane/MiPBP