SP 3 przystąpiła do ogólnopolskiej akcji przeciwko hejtowi: #jestnaswiecej. W maju wychowawcy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne przeciwko hejtowi.
Akcja #jestnaswiecej ma na celu pokazanie, że osób, które chcą w sposób kulturalny korzystać z sieci, jest więcej niż hejterów. Hejterzy w internecie są bardzo głośni, ale wcale nie jest ich najwięcej. W akcji pomagają muzycy z zespołu Afromental – Baron i Tomson, którzy sami doświadczyli hejtu.
Uczniowie naszej szkoły chcieli pokazać, że są przeciwko hejtowi w sieci i na znak solidarności założyli pomarańczowe sznurówki – symbol akcji #jestnaswiecej.
Zuzanna Kurek – nauczyciel informatyki,
inicjator akcji w SP 3
Dla młodzieży:
Hejt zalewa sieć. Widzisz go w formie komentarza pod zdjęciem koleżanki, jako mem na polajkowanym fanpage’u, czy pod postacią obraźliwego filmu.
Co robić z hejtem?
- Nie daj się sprowokować. Często złośliwe komentarze powstają z nudów – dlatego nie dawaj pożywki trollom i nie odpowiadaj im w ich stylu.
- Sam nie atakuj innych. Jeżeli masz coś skrytykować, to krytykuj konstruktywnie. Jak? Patrz dalej.
- Korzystaj z narzędzi do walki z internetową agresją. Ktoś Cię obraża? Zgłoś jego komentarz do administratora portalu. Ktoś Cię prowokuje? Zablokuj go.
- Sprzeciwiaj się. Ktoś Cię obraża? Nazwij hejtera hejterem!
- Pogadaj ze specjalistami. Nie wiesz co robić, a sprawa Cię przerasta? Pod numerem 116 111 codziennie czeka ktoś, kto podpowie Ci co robić.
- Pogadaj z kimś szczerze. Pamiętaj, że przyjaciele i rodzice zawsze Cię wysłuchają, okażą wsparcie, a może podrzucą Ci cenne rady albo sposób na rozwiązanie sytuacji.
Co robić, gdy jesteś świadkiem hejtu?
- Okaż wsparcie innym. Widzisz, że komuś innemu się obrywa? Zareaguj, podpowiedz ofierze, co może zrobić.
- Nie wspieraj hejtu. Nie udostępniaj chamskich komentarzy, nie lajkuj obraźliwych treści.
Napisz w komentarzu #jestnaswiecej, pokaż, że przeciwstawiasz się takim zachowaniom.
(źródło: https://jestnaswiecej.pl/)