Ciekawe oferty kulturalne wypływające z naszej Biblioteki przyciągają w swoje gościnne mury coraz więcej osób…
Przedszkolaki z Myśliwca
odwiedziły naszą Bibliotekę. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w książnicy, ale też wielu zadeklarowało, że bywa w Bibliotece z rodzicami, co bardzo cieszy.
Bibliotekarka Dorota Sionkowska wprowadziła dzieci w świat bibliotecznych formalności: jak można zapisać się do biblioteki, jak traktować wypożyczone książeczki, jak długo można je „gościć” w domu? Po dokładnym obejrzeniu wypożyczalni dzieci przystąpiły do rozwiązywania „baśniowych” zagadek, a następnie wysłuchały fragmentu książki pt. „Jak mały kruk znalazł swoje imię”. Wizytę przedszkolaków zakończyła zabawa w „kąciku malucha”.
Licealiści
Multimedialne możliwości Biblioteki licealistom z wąbrzeskiego LO zaprezentowała dyrektor Aleksandra Kurek.
Młodzież wraz z nauczycielką języka polskiego Katarzyną Zywert, odwiedziła bibliotekę w piątek 24 maja. Dostęp do Internetu, platformy książek elektronicznych IbukLibra, elektroniczny system wypożyczania MAK+, katalogi dostępne on-line to główne tematy poruszane podczas wizyty.
Matka – wewnętrzna bogini
W piątek 24 maja podczas eventu poprzedzającego Dzień Matki spotkaliśmy się w bibliotece z czterema zdolnymi, młodymi damami, które przedstawiły publiczności interdyscyplinarny projekt pod nazwą „Matka – wewnętrzna bogini”. Wsłuchując się w głos tytułowej „wewnętrznej Bogini” autorki zaprezentowały własną interpretację kobiecości. Jagoda Kurek w wykładzie wprowadzającym mówiła o kobiecych archetypach oraz ich funkcji i znaczeniu w kulturze. Archetyp Dziewicy, Wojowniczki, Wiedźmy i Artystki to cztery aspekty kobiecości wyróżnione przez prelegentkę. Tak interpretowana kobiecość – mistyczna, święta, naturalna i dzika, czerpiąca garściami z pierwotnej siły Matki Ziemi zapewnia płodność, nie tylko tę biologiczną, ale przede wszystkim artystyczną. Z tego przekonania – jak mniemamy – wyrosła druga, integralna część projektu. A stanowiły ją prace plastyczne Eweliny Wolskiej i Dominiki Grochowskiej. Malarka i fotografka połączyły swoje dziedziny sztuk wizualnych, by stworzyć wizję zapomnianych, kobiecych pierwowzorów. Swoistą klamrą spinającą projekt był mini-recital altowiolistki Martyny Kawzan, której występ był muzyczną interpretacją zaprezentowanych kolaży.
Ponieważ autorki wielokrotnie podkreślały znaczenie jak najpełniejszego czerpania z pierwotnych żywiołów i przyrody, uzupełniły swój projekt o kącik ziołowy. Publiczność mogła spróbować autorskich mieszanek ziołowych nawiązujących do prezentowanych archetypów, a opracowanych przez Sarę Orzechowską i serwowanych przez Małgorzatę Dembowską.
To był niezwykły wieczór, a niejedna z uczestniczących pań z pewnością obudziła swoją wewnętrzną boginię!
Tekst i fot. A. Błaszak, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna