Nowoczesna siedziba Miejskiej i Powiatowej Biblioteki i ciekawa oferta kulturalna zachęcają coraz szersze grono osób do przekraczania progu tej instytucji.
Wczorajsze przedpołudnie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej spędzili seniorzy z Środowiskowego Domu Samopomocy we Wroniu. Prawie pięćdziesięcioosobowa grupa chciała poznać bibliotekę, zapoznać się z jej historią i zbiorami. O to, aby był to dla nich ciekawy czas zadbały nasze pani bibliotekarki. – Dyrektor Aleksandra Kurek przybliżyła gościom sylwetkę patrona biblioteki, Witalisa Szlachcikowskiego – mówi Agnieszka Błaszak. – Ten wybitny regionalista, choć nie pochodził z ziemi wąbrzeskiej stał się jej wielkim piewcą i znawcą jej przeszłości. Pisane przez Szlachcikowskiego rękopisy dotyczące m.in. takich aspektów historii miasta i powiatu, jak: szpitalnictwo, oświata, baśnie i legendy, miejsca pamięci stały się zaczynkiem zbiorów regionalnych naszej biblioteki.
Gości zaproszono również do obejrzenia wystawy obrazów Cecylii Szymańskiej oraz prezentacji multimedialnej pt. „Ziemia chełmińska – obrzędy i zwyczaje”. – Przypomnieliśmy w niej elementy tradycyjnego stroju ludowego, charakterystyczne cechy tutejszej architektury i przedmiotów codziennego użytku – relacjonuje Agnieszka Błaszak. – Następnie omówiliśmy zwyczaje weselne i wysłuchaliśmy przyśpiewek śpiewanych podczas oczepin. Dokładnie przypomnieliśmy sobie obrzędy związane z Wielkanocą, takie jak „wybijanie żuru”, „boże rany” czy dyngus. Wszyscy obiecaliśmy sobie, że nasze tegoroczne palmy wielkanocne będą takie, jak to „drzewiej bywało”, czyli skromne, składające się jedynie z wierzbowych gałązek i zielonego bukszpanu. Strojne i kolorowe palmy w stylu „wileńskim” to, jak sama nazwa wskazuje – tradycja napływowa.
Fot. MiPBP