Jak budować relacje z innymi? Kogo nazwiemy patriotą? To pytania, na które odpowiadali sobie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Odkrywali tajemnicę robótek ręcznych i odbierali nagrody za udział w konkursie wojewódzkim.
Współczesny patriota – kto to taki?
– to temat debaty, którą zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 2. Wzięli w niej udział przedstawiciele klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 2. Natomiast na widowni zasiedli uczniowie klasy V d. Debatę prowadziły nauczycielka historii Małgorzata Rutkowska i nauczycielka języka polskiego Elżbieta Cieślak-Wartecka. Dyskutantom postawiono pytania: Czym dla Ciebie jest patriotyzm? Kogo nazwiemy patriotą w okresie pokoju, w wolnym kraju? Co trzeba robić, aby czynami pokazać miłość do ojczyzny? Czy wystarczy przestrzegać prawa, płacić podatki, rzetelnie pracować, dobrze się uczyć, okazywać szacunek symbolom narodowym, świętować historyczne rocznice? – W podsumowaniu debaty – informują prowadzące – doszliśmy do wniosków, że jesteśmy obywatelami naszego kraju, powinniśmy szanować symbole narodowe, kultywować zwyczaje, przestrzegać zasad tradycji. Należy również pamiętać o tzw. małych ojczyznach.
Tolerancja – empatia – pomoc – życzliwość!
Jak budować dobre relacje z innymi? „Patrzeć sercem” – zawsze zauważać ich potrzeby i nieść pomoc – tylko tyle i aż tyle… – mówi Anna Piórkowska z SP 2. – Te wskazówki przekazali uczniom klas I – VIII uczniowie klasy V b, którzy wraz ze swoją wychowawczynią, Anną Piórkowską, przygotowali program artystyczny i zaprezentowali go na szkolnych apelach z okazji tolerancji i życzliwości. Scenki, wiersze i piosenki przez nich wykonane zachęcały słuchaczy do przełamania wzajemnego dystansu i barier w kontaktach, otwartości wobec innych, empatii i gotowości do pomagania. Takie podejście służy obu stronom – wszak dobro zawsze wraca:)
Podczas apelu pedagog Anna Zaniewska ogłosiła wyniki dwóch szkolnych konkursów: na klasowego Mistrza Życzliwości oraz na klasowe plakaty na temat tolerancji i życzliwości.
Oto nasi tegoroczni Mistrzowie życzliwości:
- I a Sebastian Adamiak
- I b Zuzanna Malinowska
- I c Gabriela Zakierska
- I d Filip Czerwiński
- II a Julia Gumuła
- II b Nadia Lubińska
- III a Borys Kolczyński
- III b Oliwia Lewandowska
- IV a Hubert Ratajczak
- IV b Amelia Szczodrowska
- IV c Wiktoria Madea
- IV d Weronika Ciba
- V a Marta Domagalska
- V b Wiktoria Nałęcz
- V c Wiktoria Masłowska
- V d Maja Zagacka, Nadia Szczodrowska
- VI a Agata Sadłowska
- VI b Maja Wiśniewska
- VI c Kacper Nędza
- VII a Aleks Karczewski
- VII b Laura Michewicz
- VIII b Kordian Templin
- VIII c Martyna Kurkowska.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, uczniowie każdej klasy w 2-3 zdaniach uzasadniali dokonany wybór najżyczliwszego kolegi/koleżanki, a ich pozytywne uwagi zostały uwiecznione na dyplomach gratulacyjnych dla Mistrzów Życzliwości. Wyróżnienia za przygotowanie klasowego plakatu na temat tolerancji i życzliwości zdobyły klasy: V b, VII b, VIII a, VIII b, VIII c.
Wszystkim laureatom oraz zespołom klasowym, które zaangażowały się w wykonanie plakatów – kończy Anna Piórkowska – serdecznie gratulujemy!
Wojewódzki Konkurs Katarzynkowy
Uczniowie naszej szkoły – informuje Hanna Maziarka – po raz szósty wzięli udział w „Wojewódzkim Konkursie Katarzynkowym”, który odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Brodnicy i „Żywego Muzeum Piernika” w Toruniu. Organizatorem konkursu był Oddział Przewodnicki i Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Toruniu. Dzięki konkursowi Oddział chce popularyzować wśród dzieci i młodzieży województwo kujawsko-pomorskie. Hasłem przewodnim bieżącego roku była Anna Wazówna. W konkursie naszą szkołę reprezentowało 24 uczniów. Troje z nich otrzymało nagrody za swoje prace. Lena Dąbrowska z kl. V a zajęła I miejsce w kategorii: witraż. To samo miejsce, ale w kategorii: praca plastyczna, zajął Dawid Ciupak z kl. VII a. W kategorii: test wyróżnienie otrzymał Hubert Ratajczak z kl. IV a.
12. 2018r. zwycięscy konkursu uczestniczyli, w LO nr 1 w Toruniu, w uroczystym podsumowaniu konkursu i odebrali nagrody. Po skończonej uroczystości nagrodzeni uczniowie zostali zaproszeni do Żywego Muzeum Piernika, gdzie mogli sami wypiekać pierniki. Sukces ten na pewno zachęci uczniów naszej szkoły do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Wspaniałej trójce gratulujemy !
Z cyklu spotkań z Ludźmi z pasją
13.12.2018 r. uczniowie klasy IV a – informuje Lidia Jabłońska – wzięli udział w warsztatach techniczo-plastycznych, poprowadzonych przez p. Różę Patzer, która jest lokalną artystką oraz propagatorką technik rękodzielniczych. Pani Róża od najmłodszych lat tworzy za pomocą szydełka i drutów piękne serwety, obrusy, narzuty dekoracje oraz stroiki okolicznościowe. Od 2002 roku pani Róża współpracuję z Muzeum Etnograficznym w Toruniu gdzie należy do grupy „rękodzieła ginącego”. Zajęcia upłynęły uczestnikom warsztatów w miłej, świątecznej atmosferze, dzieci stworzyły pod okiem eksperta piękne i niepowtarzalne stroiki świąteczne, które ozdobią ich domy. Serdecznie dziękujemy pani Róży za wspólnie spędzony czas i już planujemy następne spotkanie.
Fot. SP 2