Stanisław Poczobut-Odlanicki, polski pisarz i podróżnik, mieszkający na Białorusi spotkał się z wąbrzeźnianami w bibliotece.
Pan Stanisław gościł w Polsce na zaproszenie dyrektora biura podróży Vostok Travel Poland, Jarosława Macieja. Obaj panowie przybliżyli zebranym współczesną Białoruś, Pan Stanisław wspaniałą gawędą, a pan Jarosław obietnicą wycieczki na grodzieńszczyznę w długi weekend majowy.
Stanisław Poczobut – Odlanicki ze swadą, humorem i pięknym wschodnim zaśpiewem opowiadał o historii swojej rodziny, pochodzeniu nazwiska, swoich młodzieńczych przygodach a nawet o przywarach własnej żony. Uśmiech nie schodził z twarzy słuchaczy, bo choć życie na Białorusi nie było łatwe to prelegent umiał o nim opowiadać „na wesoło” i z nutką nostalgii.
Odrobinę poważniej zrobiło się w drugiej części spotkania, kiedy Pan Stanisław mówił o realiach życia na Białorusi. W kraju totalnie zrusyfikowanym, w którym nawet wojskowi wydają rozkazy w obcym języku. W kraju, w którym przez dziesięciolecia zwalczano wszelkie przejawy religijności, burzono kościoły. W kraju biedy i niedostatku, w którym średnia pensja wynosi jedyne 250 $. Mimo wszystko nasz gość zachęcał do wyjazdów na Białoruś, przypominając, że to kraina Mickiewicza i Polaków, którzy nigdy nie wybrali emigracji, a za granicami kraju pozostawiła ich Historia.
Polacy mieszkający za Bugiem i Niemnem bardzo cenią sobie kontakt z rodakami z macierzy i każdy przejaw zainteresowania ich losem. – Warto, jadąc na Białoruś, wsadzić do czemodana jakiś drobiazg, czekoladki i obdarować nim kogoś kto się nam spodobał – doradzał Pan Stanisław – Oni to doceniają, „to Poljaki dali” chwalą się – dodawał.
Warto pamiętać o tej radzie wybierając się na wycieczkę, którą obiecał zorganizować dla wąbrzeźnian dyrektor Vostok Travel Jarosław Macieja. Przewodnikiem podczas tej wyprawy będzie najprawdopodobniej właśnie Pan Stanisław Poczobut – Odlanicki.
Po spotkaniu można było nabyć książki Stanisława Poczobut-Odlanickiego: „Opowiadania Polaka na Kresach”, „Smutna miłość kresowa” i przewodniki: „Wędrówki po Grodzieńszczyźnie”, „Grodno znane i nieznane”, „Szlakiem Elizy Orzeszkowej i jej Bohaterów wiek później” oraz zdobyć autograf.
Agnieszka Błaszak, MiBPB
Fot. MiPBP