Zbigniew Fałtynowicz – gość specjalny 7. Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej, zgromadził w czwartkowe popołudnie, może niezbyt liczną, ale na pewno wdzięczną grupę słuchaczy.
Miłośnicy literackich opowieści mieli okazję wysłuchać gawędy o zapomnianej już dziś trochę, wielkiej polskiej poetce Marii Konopnickiej. Informacje zaś – można zaryzykować takie stwierdzenie – dostaliśmy z pierwszej ręki, bo od kustosza Muzeum poetki w Suwałkach. O jej życiu codziennym, a przy gromadce dzieci można się domyślać, że nie łatwym… O intensywnej pracy nad sobą, a wiadomo, że nie odebrawszy żadnego sformalizowanego wykształcenia znała kilka języków, udzielała korepetycji, redagowała pisma literackie. Wreszcie o pewnych, i jak na tamte czasy skandalicznych, faktach z życia Marii, czyli odejściu od męża i jej licznych romansach.
Druga część spotkania poświęcona była poecie, którego, paradoksalnie, utwory znamy wszyscy. Nazwisko też jest powszechnie znane, jednak rzadko łączymy te informacje w jedno. Mowa o Leszku Aleksandrze Moczulskim. Autorze największych hitów zespołu Skaldowie, czy choćby wiersza „Korowód”, który tak wspaniale wykonywał Marek Grechuta. O życiu i twórczości Leszka A. Moczulskiego nasz gość opowiadał ze szczególnym sentymentem, ponieważ panowie byli prywatnie zaprzyjaźnieni. Zbigniew Fałtynowicz postawił sobie za punkt honoru propagować wiedzę o zmarłym w zeszłym roku poecie, promować jego twórczość i dbać o pamięć o nim. Oprócz ciekawej prelekcji, nasz gość zaprezentował zebranym film, w którym poetę i tekściarza wspominali m.in.: Anna Dymna, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz bracia Zielińscy z zespołu Skaldowie.
Na zakończenie wieczoru można było nabyć tomiki wierszy Leszka Aleksandra Moczulskiego pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza i otrzymać okolicznościowy wpis. Dyrektor Biblioteki Aleksandra Kurek zapowiedziała, że z pewnością nie było to ostatnie spotkanie ze Zbigniewem Fałtynowieczem, który w swoim „repertuarze” ma również prelekcje o Czesławie Miłoszu i Zbigniewie Herbercie.
Agnieszka Błaszak, MiPBP w Wąbrzeźnie
Fot. MiPBP