22 czerwca most na Jeziorze Zamkowym został oddany do użytkowania. Świadkami jego otwarcia było wielu wąbrzeźnian.
Nowy most jest piękny i solidny, do tego oświetlony i podświetlany kolorowym światłem, stoją przy nim również dwie kamery, które podłączone są do monitoringu miejskiego. I co jest bardzo ważne – mogą bez przeszkód korzystać z niego osoby niepełnosprawne. Wejścia dla nich na obiekt są z obu stron – łagodne i bez schodów.
To już kolejny obiekt w naszym mieście, który uatrakcyjnił oblicze Wąbrzeźna oraz wpłynął na poprawę bezpieczeństwa. Prace przy tej inwestycji rozpoczęły się pod koniec października 2017 roku od rozebrania starego mostu. Budowa fundamentów, przyczółków ruszyła 20 marca br., gotowe przęsła przywieziono 7 i 8 maja, a już 22 czerwca oddany został do użytku. Postępy budowy, jej kolejne etapy z ciekawością śledzili niektórzy mieszkańcy.
Zakończenie budowy uczczono happeningiem, który przygotował Wąbrzeski Dom Kultury. W piątek – 22 czerwca od godziny 13.00 przy nowym obiekcie było głośno. Animatorzy prowadzili zabawy, rozdawali balony, pocztówki z nowym i starym mostem, były konkursy i można było malować pejzaże. Zatańczyły panie z Klubu Aktywnych Kobiet. Moment oddania do użytku ogłosili wszem i wobec trębacze z Orkiestry Dętej WDK. Po nich burmistrz Leszek Kawski opowiedział o przebiegu inwestycji i podziękował wszystkim, którzy przy niej pracowali, a mieszkańcom przekazał obiekt z nadzieją, że będzie im służył co najmniej kilkadziesiąt lat. Na pamiątkę tego wydarzenia zrobiliśmy sobie na moście wspólne zdjęcie. Co prawda, zbyt mocne tego dnia wiatry nie pozwoliły na wykonanie tego historycznego ujęcia z lotu ptaka, ale zrobiono je z brzegów jeziora i z motorówki. O tę ostatnią możliwość zadbali wędkarze z Koła Miejskiego PZW, którzy też jako pierwsi sprawdzili przejazd łodzią pod mostem.
Most wybudowany został przez Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych „DŹWIGAR” z Włocławka. Koszt rozbiórki, wykonania i postawienia wyniósł 1.104.724,50 zł brutto. Firma została wyłoniona w drugim przetargu. Natomiast projekt budowlano – wykonawczy nowej budowli powstał w Pracowni Projektowej Budownictwa PSBUD w Grudziądzu. Zapłaciliśmy za niego 19 680,00 zł brutto.
Inwestycja finansowana jest z budżetu miasta i ze środków unijnych, które mamy przyznane w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.